HepiSorKategori: DavranışMerhabalar. Ben daha önce sokaktan yavru bir kedi sahi..
Profile photo ofeyldenizEylül Deniz L. 3 sene önce sordu

Merhabalar. Ben daha önce sokaktan yavru bir kedi sahiplenmiştim. Şu anda 3-4 aylık tekir bir kedi. Sonra bir tavşan yavrusu satın aldım. O da 2-3 haftalık. İlk başta tavşanı kafese koymuştum ama küçücük yerde kalmasına gönlüm razı olmayınca banyoya bir yer yaptım şu anda orada kalıyor. Kediyi kapatıyorum, tavşan geziyor; tavşanı kapatıyorum, kedi geziyor. Sorum şu; bu iki hayvan anlaşamaz mı? Korktuğum için hiç koyamadım kedinin yanına ama bugün banyonun kapısını evdeki birisi açık bırakmış ben de uyuyordum. Kedi tavşanı kovalamış tavşanımın çığlığıyla uyandım 🙁 Sadece kovaladı mı yoksa bir şey yaptı mı bilmiyorum ama üstünde hiç yara izi falan da yok. Bu iki hayvan birbiri ile geçinebilir, dost olabilirler mi?

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Öncelikle tavşanınızın eve alışma sürecini ona tanıyın. Bu konuda aceleci olmamanızı öneririm. Kedinize, istediğinde kendine ait bir alanı olabileceği ortam sağlamanız gerekiyor. Tavşanlar da kendi bölgelerini korumaya yatkın olduklarından ortak ve ayrı bir alan belirlemelisiniz. Baş başa bırakmadan önce gözlem altında birbirlerini tanımalarına izin vermelisiniz. Tamamen zararsız bir ortam sağlayana dek ( ki bu aylar alabilir ) sabırla gözlemlemelisiniz. 
 
Özellikle tavşan dostunuzun kaçması kedinizin avcılık içgüdülerini ortaya çıkaracak ve doğal sürecin bir sonucu olarak kovalamaca başlayacaktır. Her 2 tarafın da birbirine zarar verebileceğini unutmayın. Özellikle tırnakların kesilmesi bu konuda önem arz eder. Ayrıca tavşanınızın gerektiğinde kaçabileceği bir alan belirlemeniz de önemlidir. Karşılaştırma aşamasında aynı odada bulunabilir ve sadece gerektiğinde müdahale edebilirsiniz. Bunun dışında gözlemleyerek sabırla beklemelisiniz. 
 
Özetle bu süreçte sakin ve aceleci olmamanızı tavsiye ediyorum. Alışma süreleri ise her 2 tarafında karakteriyle alakalı olarak günler , haftalar veya aylar sürebilir. 
 
Merak ettiğiniz konularda bize tekrar ulaşabilirsiniz 🙂

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?