HepiSorKategori: BakımPekines cinsi 7 yaşında köpeğim tuvalet eğitiminde sorunlar yaşıyor
Profile photo ofcansuuu521cansuuu521 2 sene önce sordu

Merhaba. Pekines cinsi 7 yaşında erkek bir köpeğim var artık havlama ve tuvalet eğitiminde sorunlar oluştu genelde evde hep birileri yanında olurdu ama artık olamıyor bende yeni mezun oldum iş arıyorum iş bulana kadar evde kendim eğitebilir miyim ve en büyük sorunumuz şuanda başka bir eve taşınmamız köpeğimi yeni eve nasıl alıştıra bilirim ve köpeğim bana çok bağlı evden en son ben çıkarsam arkamdan çok havlıyor kapıları tırmalıyor ve koltuklara tuvaletini yapıyor eğitim yerleri var araştırdığım kadarıyla ama eğitime de vermek istemiyorum güvenemiyorum sonuçta ben ne yaptıklarını görmüyorum evde kendimce alıştırabilir miyim ?

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Köpeğinizin bir idrar yolu problemi olmadığına eminseniz bu konuya davranış açısından yaklaşabiliriz. Köpeğinizin bu davranışının altında bir anksiyete problemi yatıyor olabilir. Özellikle terkedilme korkusu yaşayan köpeklerde bu tür davranışları yalnız kaldıklarında gözlemleyebiliyoruz.
 
Özellikle evden çıkış öncesinde gösterdiğiniz davranışlar köpeğinizin bu düşüncesini tetikliyor olabilir. Evden çıkmadan önce sevdiği bir oyuncağı yada size ait bir eşyayı yanına bırakabilirsiniz. Daha fazla birlikte zaman geçirebilir ve özellikle gün içinde sıkça ilgilenerek yalnız kalacağı zamanları tolere edebilmesine destek olabilirsiniz. 

Bununla birlikte artık tuvaletini eskisi kadar tutamıyor da olabilir ve daha sık tuvalete çıkarmayı deneyebilir, yada siz evde yokken ped’e yapmasını sağlayabilirsiniz. Koku konusunda sirkeli su karışımını da deneyebilirsiniz. Anksiyete üzerine de destek almanızı önerebilirim. Sakin kalmasını sağlayacak davranışlar göstermeniz ve evden gitmenizin büyük bir sorun yaratmayacağı konusunda onu ikna edecek şekilde hareket etmeniz durumu çözebilir.
 
Geçmiş olsun

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?