HepiSorKategori: DavranışPomeranian köpeğim çok hırçın ve sinirli
Gizemylcn 2 sene önce sordu

Pomeranian 4,5 aylık köpeğim çok hırçın ve sinirli yapmaması gereken seyleri hayır diyerek söylediğimde daha cok sinirlenip hırlıyor, oyun için falan sürekli ellerimizi ısırmaya calışıyor baska seylere yönlendiriyoruz ama elimizi ısırmayı tekrarlıyor ne gibi yöntemler deneyebiliriz.

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Oyunlarınızda sabırlı ve net olmalısınız. Elinizle oynadığında ilginizi tamamen koparıp oyunu o an kesmelisiniz. Bunun yanlış bir davranış olduğunu ısırdığı anda hayır komutuyla pekiştirebilirsiniz. Ayrıca doğru davranışlarında onu ödüllendirerek doğruya yönlendirmelisiniz.

Bunların yanı sıra korku ve tetikleyici bazı etkenler de agresyon problemine sebep olabilir. Enerjisini atacağı oyunlar ve bazı sevebileceği oyuncaklar ile stres ile baş edebilirsiniz. Bazen üstünlük kurma iç güdüsü ile böyle davranışlar sergileyebiliyorlar. Dolayısıyla sizin de evde üstün olduğunuzu hissettirecek çalışmalar yapabilirsiniz.

Özellikle tetikleyici nedeni bulmaya çalışmalısınız. Ayrıca bu konuda size yardımcı olacak 2 kitap önerebilirim. Köpeğinizin düşünme tarzını ve problemlerin kaynağını anlamanızda yardımı olacaktır. Bununla birlikte bir veteriner hekime görünebilirsiniz. Bazen sağlık problemleri ve ağrı hissi de tetikleyebiliyor.
 

1- Her Yönüyle Köpek Eğitimi – Gerilyn J. Bielakiewicz
2- Köpek Psikolojisi – Prof. Dr. Tamer Dodurka
 

Görüşmek üzere 🙂

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?