HepiSorKategori: DavranışVan kedimde 2 gündür davranış bozuklukları var
HÜSEYİN 2 sene önce sordu

van kedimde 2 gündür davranış bozuklukları vardır nedeni nedir acaba

4 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Kedinizde ne gibi bir davranış problemi yaşıyorsunuz?

Husoozal 2 sene önce yanıtladı

Sürekli kaşınma yerde yuvarlanma boyun kısmını kaşıma gibi göz rengi iki gözüde renkliydi renkleri yok olup renkli gözler yerine siyah gözler olması ve iştahsızlık

Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

 
Öncelikle kediniz kısır değil ve yetişkin bir kedi ise kızgınlık dönemine girmiş olabilir. Ancak kaşıntı ve gözdeki siyahlaşma başka bir probleme işaret ediyor olabilir? Kedinizin özellikle kaşıdığı bir bölge var mı? Tüy dökülmesi, kızarıklık, döküntü ve şişlik gibi belirtiler görüyor musunuz? Ayrıca kedinizde bahsettiğiniz gözdeki siyahlaşmanın fotoğrafını iletebilir misiniz?
 
Site üzerinden yükleyemezseniz destek@hepipet.com adresine mail ile de iletebilirsiniz.

huusoozal 2 sene önce yanıtladı

Fotoyu gönderdim ama karanlık bir ortamda olduğum için gözleri parladı sırt kısımları daha fazla kaşınıyo tüy dökülmesi var kızarıklık şişlik
yok

Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Bize ilettiğiniz fotoğrafta gözün üzerini kaplayan ve görmeyi engelleyebilecek bir durum fark ediliyor. Bu belirti, kedilerde birkaç göz hastalığının ortak semptomudur. Ayrıca çeşitli hastalıklar ile bağlantılı görülebilir. Bazı toksinlere veya kimyasallara maruz kalma gibi sebepler olabileceği gibi bulaşıcı olmayan nedenleri de vardır.
 
Kedilerde bu problemin en sık karşılaşılan sebepleri;

  • Göze yabancı cisim batması ve darbe gibi travmalar
  • Temizleyiciler gibi kimyasal maddelere maruz kalma,
  • Alerji ve yoğun alerjik reaksiyonlar olabilir.

 
Özellikle kornea tabakasındaki hasarlar da bu şekilde bir kararmaya ve bulutlanmaya yol açabilir. Ancak bu durum kornea iltihabı ve şişmesi ile birlikte görülür. Enfeksiyon gibi sebepler ile birlikte görülebilen keratit dediğimiz probleme ise sıklıkla kedi herpes virüsü neden olur.
Eğer kediniz yaşlı bir kedi ise katarakt da gelişebilir. Tabi ki travma ve enfeksiyonlar da yine bu duruma yol açabilir. Eğer gözde bir şişlik varsa bu göz tansiyonu ile bağlantılı olabilir. 
 
Çok net bir yönlendirme yapmam kedinizi görmeden maalesef zor, ancak bir veteriner hekimin görmesini öneriyorum. Özellikle gözdeki problemin önceliğiniz olması gerekiyor. Kaşıntı ise parazit tedavilerinin aksatılmasında, beslenme değişikliklerinde, ev yemeği gibi uygun olmayan yiyeceklerin verilmesinde görülebilir. Her 2 problemin birbiri ile bağlantılı olduğunu düşünmüyorum. Ancak gerekli kontrol ve tahlillerin yapılması her 2 problem için de gerekiyor. 
 
Veteriner hekiminize göründükten sonra tekrar bize ulaşabilirseniz teşhise yönelik ek bilgilendirme de sağlayabilirim.
 
Geçmiş olsun

huusoozal 2 sene önce yanıtladı

Kaşıntının nedeni nedir ben şuan köydeyim veteriner hekime gitmem biraz sor kaşıntıyı nedendir acaba ben ona elimden geleni yapsam pire falan yok bir kaç sefer sprey sıktım yıkadım ama yıkadıktan sonra dha fazla kaşınmaya başladı

Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Kaşıntı konusunda gözden geçirilmesi gereken bir kaç farklı ihtimal bulunuyor. Eğer yakın bir zamanda farklı bir yiyecek yedi ise alerjiyi tetiklemiş olabilir. Eğer kedinizin üzerinde siyah kepek şeklinde parazit yumurtaları gördüyseniz parazit tedavisinin tekrarlanması veya pire tasmaları denenebilir. 
 
Sık yıkamanız kedinizin derisindeki yağ dengesini bozabileceği için durumu kötüye götürebilir. Bu konuda probiyotik takviyelerini kullanmaya başlayabilirsiniz. Ancak belirttiğim gibi kaşıntı ve göz için veteriner hekimin görerek yakından muayene etmesi gerekiyor. Maalesef kedinizi görmeden net bir öneri belirtmem doğru olmayacaktır. Ancak kaşıntıyı takip ederek neyin tetiklediğini gözlemlemenizi öneriyorum.
 
Tüy dökülmesi, kızarıklık, bölgenin büyümesi gibi ek belirtiler ise vakit kaybetmemeniz gerektiğini gösterir.

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?