HepiSorKategori: BakımYaklaşık 5 gün önce sahiplendiğim 3 aylık kedim ısırıyor
Egehan 2 sene önce sordu

Merhabalar.

Yaklaşık 5 gün önce sahiplendiğim 3 aylık bir kedim var. İlk defa bir kedi sahipleniyorum ve çok fazla bilgim olmadığı için internetten çok fazla araştırdım. Benim size başvurmamın sebebi, sürekli ellerimi ve kolumu ısırması. Bu ısırmalar benim canımı aşırı derecede acıtmıyor olsa bile, büyüdüğünde bu davranışı devam ettirirse acıtacağından şüpheleniyorum. İlk başta dişleri kaşındığı için yaptığını düşünerek ona ısırmalık süt kokulu çubuklar satın aldım. 1-2 gün onu ısırdığını gözlemledim; hâla daha onları ısırıp dişlerini kaşımaya devam ediyor. Fakat o çubuklara rağmen kucağımda yatarken inatla aniden benim elimi de ısırıyor. Isırması, onu ne zaman kucağıma alıp sevmek istesem elimi ısırmaya çalışmasından beri benim için sorun olmaya başladı. İnternetten araştırdım, kedilerin günlük enerjilerini atamadıkları ve bu yüzden sahibinin elini oyuncak olarak görüp ısırdıklarını okudum. Yanlış bir bilgi olduğunu sanmıyorum; fakat aldığım oyuncaklarla gün içerisinde onun tüm enerjisini alıp, yoruyorum. Kısacası;

Onunla oyun oynamama ve dişlerini oyuncaklar ile kaşımasına rağmen niye inatla benim elimi ısırıyor?
Benim elimin oyuncak olmadığını, ısırmaması gerektiğini öğretebileceğim bir eğitimi var mı?
Bu ısırma davranışı büyüdüğünde herhangi bir soruna yol açar mı?

Şimdiden teşekkürler.

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Özellikle kediler gelişme döneminde kazandıkları oyun alışkanlıklarını devam ettirebiliyorlar. Eğer yavruyken çok fazla el ve ayağınızla oynamasına izin verirseniz muhtemelen devam edecektir. 
 
Kediler 2.5-3 aylık döneme kadar sosyalizasyon dediğimiz kardeşleri ile oyun ve öğrenme yetilerini kazanırlar. Bu süreçte ısırmamaları gerektiğini kardeşlerinin ve annenin tepkisi ile ölçerek öğrenirler. Eğer siz elinizle oynattıysanız bu davranışın değiştirilmesi için bazı öneriler sunabilirim.
 

  • Kedi oltası dediğimiz oyuncaklar ile oyun oynama alışkanlığı kazandırabilirsiniz
  • Kesinlikle el ve ayağınıza saldırdığında ilginizi kesip tamamen başka bir yere odaklanın
  • Oyun oynamaya başladığınızda oltayı bırakıp size doğru davrandığı anda iletişiminizi kesin
  • Her seferinde bunu sabır ve ısrarla devam ettirin. Bir süre sonra değişimi göreceksiniz.
  • Eğer yeterli sosyalleşme süreci geçirmediyse bu tarz anksiyete ve tedirginlik durumlarını gözleyebiliyoruz. 
  • Bu konuda sakinleşmesini sağlayan catnip dediğimiz kedi nanesi içeren oyuncakları kullanabilir ya da evinizde saksıya cat nip tohumu ekebilirsiniz. Haftada 3-4 defa yaprak kopararak mutlu olmasını sağlayabilirsiniz.

 
Gözlemlerinizi bize de bildirmeyi unutmayın. Görüşmek üzere 🙂

Toplam 1 kişiden 1 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?