HepiSorKategori: IrklarScottish Fold ırklarının hastalıkları
Zeynep 3 sene önce sordu

Merhaba ben Scottish Fold cinsi bi kedi beslemeyi düşünüyorum ancak hastalıklarıyla ilgili biraz kafam karışık eklem rahatsızlıklarıyla ilgili özellikle sizden bilgi alabilirsem cok mutlu olurum

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,

Öncelikle sizin de bildiğiniz gibi scottish fold ırkları kalıtsal eklem problemlerine yatkın ırklar ve maalesef oldukça yüksek görülme oranına sahipler. Bunun yanında solunum problemleri, böbrek ve kalp rahatsızlıklarını da genetik olarak taşıyorlar. Ancak eklem rahatsızlıkları üzerinden biraz bilgi vermem gerekirse özetleyebilirim.

Scottish fold ırkı kediler doğal olarak gelişmiş bir ırktan öte mutasyon sonucu gelişen ve sonradan çoğaltılan bir ırktır. Eklem problemleri bağlantısı ile ortaya çıkan ve aslında bir anormallik olan kıvrık kulaklılık , görünüş olarak insanların hoşuna gitmesi sebebiyle üretilmeye başlanmıştır.

Irk olarak osteokondrodisplazi olarak adlandırılan rahatsızlığa yatkındırlar. Basitçe anlatmam gerekirse kıkırdak ve kemik gelişimindeki anormallikler ile karakterize bir sağlık problemidir. Tüm kırık kulaklı türlerde görülebilir. Erken yaşlarda ortaya çıkan ve tedavisi olmayan bir problemdir. Ayrıca ilerleyen yaşlarda yapı bozuklukları ve dayanılmaz ağrılar ile hastalık gün geçtikçe ilerler.

Maalesef bu problemin görülme oranını düşürmek(!) amacı ile üreticiler, kırık kulak ile normal kulaklı kedileri çiftleştirerek doğan yavrulardan sağlıklı olanlarını da elde edebildiklerini iddia ediyorlar. Tabi ki eklem problemleri bu yavruların kırık kulaklı olmasının arka planında yatan bir gelişim sorunu olmaya devam ediyor. Kırık kulakları bu hastalığın öncü bir belirtisi olarak düşünebilirsiniz.

Bu eklem problemi ile ömür boyunca ağrı kesici kullanmak zorunda kalan, yürümede ve bir yere zıplamada aşırı ağrı çeken kediler ile karşılaşıyoruz.

Genel hatlarıyla bu şekilde özetleyebilirim. Umarım kararınızda yardımcı olur.

Görüşmek üzere

Toplam 16 kişiden 10 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?