HepiSorKedim hırıltılı nefes alıyor
Gizem 3 sene önce sordu

Merhaba, 6 ay önce sokaktan bir kedi sahiplendim.Şu an 1,5 yaşında yani yaklaşık 1 yıl sokakta yaşamış.Bazen dosyada eklediğim gibi hırıltılı bir şekilde nefes alıyor, nefes almakta zorluk çekiyor.Midesindeki tüy yumağını çıkaramıyor olmasından ya da solunum yollarında bir sorun olmasından şüpheleniyorum.Hairball mama aldım yaklaşık 2 haftadır kullanıyoruz, fakat acaba solunum yollarında bir sorun olup olmadığını görmek için hemen götürüp bir film çektirmemi önerir misiniz? Yoksa bir ay daha mamanın işe yarayıp yaramayacağını beklemeli miyim? Sİzce acil bir durum var mı? Hemen götürmem gerekir mi? Şimdiden cevanınız için teşekkür ederim, iyi günler diliyorum.
Gizem Ağkurt

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Bahsettiğiniz semptomlar solunum yolları enfeksiyonlarının yanı sıra kalp problemlerinde de görülebilir. Ancak bunun net teşhisini bir veteriner hekimin muayenesi ile belirleyebiliriz. Eğer uzun tüylü bir kedi ise hairball sindirim problemleri ve kusma gibi belirtiler verebilir. Malt kullanmanız bu sorunu çözmenizde yardımcı olabilir. 
 
Ancak bunun yanında iştahsızlık, hapşurma, burun akıntısı, göz akıntısı gibi problemler gözlemliyorsanız bu solunum yollarındaki bir problemi ön plana çıkaracaktır. Belirtilerin nedenini bulmak adına bir veteriner hekime görünmenizi tavsiye ederim.
 
Geçmiş olsun

Toplam 15 kişiden 11 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?