HepiSorKedim pire damlasını yaladı
sfiliz 3 sene önce sordu

Merhaba , kedim 2 aylık ve pire var. Petshoptan pire damlası aldım . Ensesine yapmam gerekirken boynuna damlattım . Kendini yaladı. Bir şey olur mu ?

3 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Parazit damlasının yalanması ciddi ve acil müdahale gerektiren toksik bir durum yaratabilir. Bölgenin temizlenmesi ve kedinizin yalamasını kesinlikle önlemeniz gerekmektedir. 
 
Yine de riske girmemek adına vakit kaybetmeden veteriner hekiminize görünmenizi öneririm. 
 
Geçmiş olsun

sfiliz 3 sene önce yanıtladı

teşekkürler . tam emin değilim ama . belirtileri ne oluyor acaba?

Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Kasılmalar, titremeler, kusma ve ağızda köpürme gibi problemler görebilirsiniz. Bunun yanında halsizlik, ateş ve genel durumu etkileyen belirtiler gözlemleyebilirsiniz. 
 
 

sfiliz 3 sene önce yanıtladı

Şu an böyle bir durum yok. Çok tecrübesizim 🙁 Son olarak bu belirtiler ne kadar sürede ortaya çıkar?

Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Belirtilerin görülmesi yalanan miktara ve kedinizin özelliklerine bağlıdır. Göz bebeklerinin büyümesi, solunum problemleri ve kasılmalar dikkatinizi çekebilir. Kedinizi vakit kaybetmeden yıkamanızı öneriyorum. Yağlı bir yapıda olduğu için yağ çözücü özellikteki ürünleri az miktarda kullanabilirsiniz. 
 
Henüz bu belirtileri görmediyseniz dostunuzu yıkamanızı öneriyorum. Eğer kasılmalar başlar ve müdahale edilmez ise geri dönülmez beyin hasarları oluşabilir. Belirtiler ortaya çıktığında acil müdahale edilmesi hayatta kalma oranını da yükseltecektir. 

Toplam 32 kişiden 28 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?