HepiSorKategori: Sağlık1.5 aylık kedimin gözlerinde iltihap var. Hangi hastalıkları taşıyor olabilir?
Profile photo offeyzataymaz04feyzataymaz04 2 sene önce sordu

Kedi 1.5 aylık civarı 800gr sokaktan kurtardım. Geldiğinde gözleri iltihap ağız kenarında yara ve ishali vardı.gözü ve ağız kenarındaki yara iyileşti ishal için tedavi gördü. Ateşi olmadı hiç.Probiyotik gastro mama kullandık. Ama hala yumuşak dışkısı.dış parazit sprey olarak uygulandı. İç parazit içinde parazit hapı verdim.
Şuan nasıl bir yol izlemeliyim. Ve sokak kedilerinde bulaşıcı bir hastalık var mı diye hangi testler yaptırılıyor ve gerekli mi?
TŞkrler

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Kedilerde ağız ve göz enfeksiyonlarında calicivirüs ve herpes virüs adında 2 farklı virüs oldukça sık karşılaşılır. Bu durumda genellikle genel bağışıklığın desteklenmesi sağlanır. Parazit tedavilerinin sonrasında bir süre daha ishal görülebilir. Ancak devam etmesi durumunda veteriner hekiminize görünmelisiniz. 
 
Sokak kedilerinde bulaşıcı olabilecek bir çok hastalık bulunuyor. Ancak bahsi geçen virüsler dahil bağışıklık sistemi yeterli şekilde desteklendiğinde sağlıklı bir kedi için risk oluşturmamaktadır. Yapılabilecek testler elbette bulunuyor ancak bir sorun görmediğiniz sürece önceliğiniz bağışıklığı probiyotik takviyeleri ile desteklemek olmalıdır.
 
Geçmiş olsun

Toplam 1 kişiden 1 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?