HepiSorKategori: Bakım1.5 yaşındaki kedimin dışkısı kötü kokuyor
Serkan 2 sene önce sordu

Bir buçuk yaşındaki dişi kedimin dışkısı her zaman yumuşak ve kötü kokuyordu. Veteriner hekimimiz ciddi bir sorun olmadığını söyledi mama değişikliğine gittik. Koku kesildi ancak yumuşaklık devam etti. Ancak altı ay önce kulakları kızardı ve egzama benzeri yaralar çıkartmaya başladı.laboratuvar mantar olmadığını söyledi. Egzama teşhisi konuldu. Vitamin takviyesi aldığında yaralar hızla geçti. Tüy dökülen bölgelerde yeniden tüyler çıkmaya başladı. Vitamin takviyesini kestiğimiz anda yaralar yeniden çıkmaya başlıyor. Tuvaletini (hem dışkı hem idrarını) her zaman kum kabına dümdüz yatarak yapıyor. Dışkısı hala yumuşak. Diğer kedilerimin idrarı kum kabında topaklanırken onunki asla topaklanmıyor. Hypoallergic mama yiyor ancak sorunlarımızı çözmüyor. Bir çok hekim normal olduğunu söylüyor ancak ben endişeliyim. Sorunu ne olabilir?

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Öncelikle dışkının kötü kokması bir çok sebebe bağlı olabilir. Ancak genellikle sağlıklı bir kedide beslenme ile ilişkilidir. Dışkının içerdiği amonyak, kükürt, azot gibi bileşenlerin oluşturduğu gazlar nedeniyle kokuda farklılıklar hissedilebilir. Kediler etçil oldukları için bu durum dışkıya daha fazla yansıyabilmektedir.
 
Bağırsaklardaki bakteriler, besinleri sindirirken, kötü kokular ortaya çıkar. Dışkılama sonrasında da bu koku devam etmektedir. Genellikle kıvamı ve dışkıyı etkileyen sebepler şu şekildedir.

  • Düşük kaliteli ve kalitesiz içeriğe sahip kedi mamaları
  • Beslenmede ani değişiklikler
  • Gıda intoleransı
  • Emilim bozuklukları (parazit, enfeksiyon, bakteri, pankreas hastalıkları, vb.)

 
Bu durum altta yatan nedene bağlı olarak tedavi edilmelidir. Genel olarak yapılabilecekler ise;

  • Kedinizin yavaş yavaş kaliteli bir mamaya geçişini sağlayın
  • Gıda intoleranslarına neden olabilecek süt ve diğer ev yiyeceklerinden kaçının
  • Kedinizin düzenli olarak parazit tedavisini takip edin,
  • Bağışıklık sistemini destekleyecek probiyotik takviyesine başlayabilirsiniz.

Bu konuda veteriner hekiminiz sizi yönlendirecektir. Ancak iyi bir bağışıklık ve beslenme düzeni ile probleminizin çözülebileceğini düşünüyorum. Bu durumun altında yatan sebepler için kan ve dışkı tahlillerinin yapılması istenebilir.
 
Geçmiş olsun

Toplam 1 kişiden 1 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?