HepiSorKategori: Sağlık1.5 yaşındaki scottish fold dişi doğurdu. Neler yapmalıyız?
MUSTAFA 3 sene önce sordu

Merhaba,
15 aylık scottish fold dişi kedimiz 20 gün önce yavruladı. 6 tane sağlıklı yavrumuz oldu. Bu konuda birkaç tane sorum olacak.
1) Yavruları 2 aydan önce veteriner kontrolüne götürmem gerekiyor mu?
2) Kedimizin iç/dış parazit ve lösemi aşı zamanı geçti, ne zaman yaptırabiliriz en erken?
3) Yavrulardan birisini kendimiz sahiplenicez. 15 aylık kedimizi ve bizde kalacak yavruyu en erken ne zaman kısırlaştırabilirim?
4) Kedimde anal kese problemi var, hamile olduğu için müdahale edilememişti. Ne zaman bu konuda tedaviye başlayabilirim?
4a)Eğer yavrular sütten kesildikten sonra tedaviye başlayacaksam yavruların kendini temizlemeyi öğrenmesi sıkıntılı olur mu? (Çünkü kedim 2 aydır tuvalet sonrası pek kendisini temizlemiyor, poposunu yere sürüyor)
4b)Eğer şu an tedavi için veterinere götürmem uygunsa yavrulardan ayırıp veterinere götürmem doğru olur mu?

Yardımınız için şimdiden teşekkür ederim.

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Sorularınızı yine aynı sıralama ile cevaplayabiliriz 🙂
 
1) Kedilerinizin genel sağlığını kontrol ettirmenizi öneriyorum. Ayrıca 2 aydan önce parazit tedavilerine başlanmasını da aşılamaların gecikmemesi ve beslenmelerinin önemi açısından kişisel olarak öneriyorum.
 
2) Anne kedinin emzirmesini etkilemeyen parazit ilaçları ile parazit tedavisini ve ardından lösemi aşısını yaptırabilirsiniz.
 
3) Kediler genellikle 6-8 ay arasında bedensel olgunluğa erişiyorlar. Bu süreçte kısırlaştırılabilir. Kişisel tavsiyem ilk kızgınlığına girmeden kısırlaştırmanızdır.
 
4) Anal kese problemi tekrarlayan enfeksiyonlar takip edilmesi ve erken müdahale edilmesi gereken durumlardır. Tavsiyem çok aciliyeti yoksa emzirmesinin sonrasında müdahale edilmesidir. Bu noktada kararı veteriner hekiminize bırakmanızı tavsiye ediyorum.
 
4a) Yavrulara öğretmesinde bir problem yaşayacağınızı düşünmüyorum. Ancak tuvaletlerinin sonrasında siz de patileriyle öğrenmelerini destekleyebilirsiniz.
 
Tekrar sorunuz olursa bize ulaşabilirsiniz.
Geçmiş olsun 🙂

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?