HepiSorKategori: Sağlık1 hafta önce barınaktan yavru köpek sahiplendim, ishal ve kusması var
Profile photo ofrcpktn27Recep Köten 3 sene önce sordu

Merhaba yaklaşık 1 hafta önce barınaktan yavru köpek sahiplendim kaç aylık olduğu ya da ırkı konusunda herhangi bir bilgi vermediler tahminen kangal cinsi kırması olduğunu söylediler .Danistigim veterinerim en fazla 2 aylık olduğunu bundan emin olmadığını belirtti.Kopegimi aldığım ilk gün herhangi bir sorunla karşılaşmadım ilk gün suyunun yanında alışmasinin biraz daha kolaylaştırmak için kuru mama ağırlıkta olacak şekilde yavru kopekler icin olan yaş mamayı karıştırıp verdim 2 öğün yedi mamaların son kullanma tarihini ve içeriğini kontrol ederek aldım.Devam eden günlerde kopegim ishal olmaya başladı ve önüne ne koyduysam yemeyi reddetti hiçbirşey yememeye başladı sadece su içiyor ve tuvaletini yapiyordu ishal hala devam ediyordu halsizlik sürekli uyku durumu devam etti bu durum bir kac gun surdu ve 3.gün durumdan şüphelenip veteriner hekime başvurdum durumu iyice izah ettim o da ishal tedavisi için 2 adet iğne uyguladı aşılarına başlamadık.Igne olduktan sonra akşam kuru mamasından az miktar da olsa yedi takip eden sabahına da aynı şekilde çok az miktar kuru mamasından yiyip su içmeye devam etti ishal halsizlik ve sürekli uyku durumu devam ediyordu tam iyileşmeye başladığını düşündüğüm anda daha çok uyku durumu halsizlik ishal artarak devam etti artık hiçbirşey yemiyor ve reddediyor bugün tekrar veteriner hekime götürdüm ve daha etkili olabilecek ilaçlar uyguladı şu ana kadar herhangi olumlu bir etkiyle karşılaşmadım kopegim aşırı derecede zayıf kasları erimiş durumda buna rağmen önüne farklı olarak ne koysam ne denesem yemiyor veterinerin tavsiye ettiği şeyleri uyguluyorum ve ciddi birşey olmasindan korkuyorum.Gençlik hastalığından şüphelenildiği söylendi kanlı ishal kusma burunda gözde akıntı değişik ya da agresif tepkiler öksürük hareketlerde değişiklik gözlemlemedim ve ilk günden itibaren de olmadı.Durumdan dolayi çok endişeleniyorum lütfen bana yardımcı olur musunuz bilgi almaya ve durumun çözülmesine çok ihtiyacım var

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,

Öncelikle geçmiş olsun. Bu dönemdeki yavru köpeklerde viral hastalıklar sizin de bahsettiğiniz gibi oldukça ihtimal dahilinde. Genellikle iştahsızlıkla birlikte zayıflayan bağışıklık sistemi virüs ve bakterilere karşın vücudu savunmasız bırakır. Bu da aktif olarak vücutta bulunan etkenlerin yarattığı belirtileri şiddetlendirir. Bu konuda doğrudan veteriner hekiminiz tarafından muayenesi yapılmalı gerekli tedaviye başlanmalıdır. Bunun dışında destekleyici takviyeler konusunda bazı bilgiler verebilirim. Hekiminiz de bu konuda bilgilendirme sağlayacaktır.

Bu dönemde ilk olarak beslenmesinin bir şekilde sağlanması gerekiyor. Yalnızca veteriner kliniklerinde bu tarz durumdaki hastalar için kullandığımız ”recovery” mamaları bulunuyor. Yüksek besin değeri ve kıvam olarak da iğnesi çıkarılmış enjektörle içirilebilecek formda olduğu için dostunuzun beslenmesinde için kullanmanızı öneriyorum.

Eğer buna rağmen reddeder yada yedirdikten sonra kusma gibi bir belirtiyle karşılaşırsanız besin desteğinin serum yoluyla verilmesi gerekebilir.

Viral hastalıklar yavru hayvanlarda bu tarz belirtiler gösterebiliyorlar. Genellikle de hastalık süresince zayıflayan bağışıklık sistemini güçlü tutmak için bir destek tedavi belirlenir. Ayrıca fırsatçı enfeksiyonların önlenmesi için antibiyotikler de tedaviye eklenebilir. Bu noktada kullanılabilecek interferon, lysine, omega 3-6 ve probiyotik takviyeleri ile dostunuzun bağışıklığını güçlendirmeye destek olabilirsiniz.

Gerekli sıvı takviyesinin yapılması ve bu süreçte dostunuzun kusma, ishal gibi problemleriyle kaybettiği sıvıyı takip etmenizi öneriyorum. Size ulaşacağız. Aynı zamanda sürecin takibinde iletişime geçeceğiz. Biraz ön bilgi ve önünüzdeki süreçler özetle bu şekilde. Tedavinin düzenli takibi ve bununla birlikte dostunuza göstereceğiniz destek psikolojik anlamda da etkili olacaktır.

Geçmiş olsun.

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?