HepiSorKategori: Sağlık1 yaşında 3 kilo ve tekir cinsi dişi kedim kısırlaştıktan sonra karnı şişti
Meftun 2 sene önce sordu

Merhaba ,benim 1 yaşında 3 kilo ve tekir cinsi dişi bir kedim var. Yaklaşık dokuz gün önce kısırlaştırıldı. Ameliyattan üç gün sonra kedimin karnında bir şişlik oluştu ve inmiyor . Acaba ne olabileceğine dair bir fikriniz var mı ? Teşekkür ederim.

Attachments
3 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Kedinizin operasyon bölgesinde bir açılma yada sızıntı gelişmiş olabilir. Eğer yumuşak bir dokudan bahsediyorsak enfeksiyon olma riski de mevcut. Vakit kaybetmeden veteriner hekiminize başvurmanızı öneriyorum. 
 
Geçmiş olsun

Meftun 2 sene önce yanıtladı

Çok teşekkür ederim

Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Gelişmelerden bizi de haberdar edebilirseniz destek olabileceğimiz noktada yardımcı olmak isteriz.

Tekrardan geçmiş olsun

Meftun 2 sene önce yanıtladı

Veterinerimle iletişime geçip kontrol ettirdim.Oradaki şişliğin granülasyon dokusu , skar doku olduğunu ifade etti. Zamanla şişliği indi . Şuan iyi ama anemi ve demir eksikliği var.Bunun için herhangi bir öneriniz var mı acaba ? Teşekkür ederim tekrardan ☺️

Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Tekrar merhaba,
 
Kedilerde demir eksikliğine bağlı anemi, kırmızı kan hücresi kütlesinin azalmasıyla ortaya çıkan bir kan bozukluğudur. Kan kaybı gibi sebeplere bağlı olabileceği gibi aynı zamanda yanlış bir beslenmeden de kaynaklanabilir. 
 
Bu süreçte B vitamini açısından zengin karaciğer gibi besinler ve bunları içeren yaş mamalar verilebilir. Çok fazla hareket etmesini önleyerek dinlenmesini ve kan hücrelerinin oksijen ihtiyacını desteklemek faydalı olabilir. Ayrıca parazitler de iyileşmeyi geciktirebileceği için parazit tedavilerinin gözden geçirilmesi faydalı olabilir. Yine hekiminiz tarafından yapılacak demir destekleyici takviyeleri de aksatmamalısınız. Eğer ilerlemiş bir anemi görülüyorsa düzenli kontrolleri yapılmalıdır. 
 
Geçmiş olsun

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?