HepiSorKategori: Bakım1 yaşındaki kedimin sol gözü kızarık ve akıntısı var
deniz 2 sene önce sordu

1 yaşındaki kedimin sol gözü kızarık ve akıntı yapıyor uyandığında ise sol gözünü açması 15 dakika sürüyor

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,

Göz akıntıları bir çok sebebe bağlı görülebiliyor. İran , chinchilla, scottish fold gibi yüzü basık olarak tanımladığımız ırklarda gözyaşı kanallarının yapısı dolayısıyla göz akıntısı görülür. Ancak bunun dışında çapaklanma ile de seyreden virüs ve bakteri kaynaklı pek çok göz problemi ile karşı karşıya kalıyoruz. Bu açıdan tedavinin erken dönemde başlaması süreci kısaltabiliyor. Bahsettiğiniz gibi gözü açmasının 15 dakika sürmesi ilerlemiş bir göz problemine işaret ediyor olabilir.
 
Göz enfeksiyonunda tedavilerin düzenli takip edilmesi ve sık aralıklarla yapılması önerilir. Göz akıntıları bahsettiğim gibi sistemik enfeksiyonların yanında alerjik durumlar sebebiyle de görülüyor olabilir. Detaylı ve kesin teşhisin konulabilmesi için bir veteriner hekimin yakından görmesini öneriyorum.
 
Kedinizin gözünde bir enfeksiyon başlangıcı olabilir. Asit borik içeren özel göz temizleme solüsyonları ile temizliğini sağlayabilirsiniz. Bunun yanında soğutulmuş çay da faydalı olabilir. Ancak kesinlikle veteriner hekiminize görünmenizi öneriyorum.
 
Geçmiş olsun.
 
 

Toplam 1 kişiden 1 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?