HepiSorKategori: Bakım1 yaşındaki köpeğimin parazit tedavileri hakkında
Doğukan 2 sene önce sordu

1 yaşına pekinez cinsi bir köpeğim var, 3 ay ara ile iç ve dış parazitlerini oluyor. dış parazit için ensesine damla damlatılıyor,iç parazit içinse bir hap yutturuluyor. internet üzerinden iç ve dış parazitlerini alıp 3 ayda bir kendim evde yapabilirmiyim bir sakıncası olurmu ?

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Aslında parazit tedavilerinin kliniğe çağırılmasının bir amacı da hayvanın genel durumu hakkında bir bilgi almaktır. Bu süreçte beslenmesi, kilosu, tüy yapısı, ağız ve diş sağlığı, göz ve kulakların durumu gibi çeşitli kısımlara bakılarak bir nevi koruyucu hekimliği yapılır. Eğer bu hizmeti almadığınızı düşünüyorsanız hekiminizi değiştirebilirsiniz. Rutin uygulama bunları da içerir.
 
Tabi ki sonuç olarak karar sizindir. Eğer köpeğinizin sağlığında bir problem olmadığını düşünüyorsanız evde iç parazit hapını yutturabilir ve damla şeklinde dış parazit uygulamasını gerçekleştirebilirsiniz. 
 
Öncesinde bu konuda hekiminizden destek alarak önemli noktalarını öğrenmelisiniz. Hap yutturma sırasında gerçekleşebilecek ciddi problemler bulunuyor. Dış parazit damlasının da tüylere bulaşması ve akması sonucu hayvanların yalamasına imkan verebilir. Bu damlaların yalanması, dostunuzu zehirleyebilir ve ölüme dahi yol açabilir. Bu uygulama ve önlemlerin bir kliniğin sorumluluğunda olması gerektiğini düşünüyorum. 
 
İç ve dış parazit tedavilerinde kullanılan maddeler ”ilaç” oldukları için internet üzerinden satışı yapılmamakta. Ancak veteriner kliniklerinden ürünleri 3’lü paketler halinde satın alabilirsiniz.
 
Umarım bu taraftaki bakış açısını da anlatabildim:) 
 
Görüşmek üzere

Toplam 1 kişiden 1 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?