HepiSorKategori: Davranış1 Yaşındaki malinos köpeğim çiftleşme sonrası değişti
SYF49 2 sene önce sordu

Merhaba
13 aylık Belçika Malinos sahibiyim. Kilosu yaklaşık 30 kg civarında 30 ocak günü kızan oldu ve 11-15 şubat tarihlerinde eşleştirdik.Yanlız eşleştirme için gönderdiğim yerden geldiğinde Kızımızda bir tuhaflık hissettik. İştahı kesilmiş ve 4 günde tuvalet eğitimi bozulmuş her zaman yaptığı yere yapmamaya ve düzensiz yapmaya başladı.Mesela yaklaşık 1.5 gündür çişini yapmıyor en son pazar günü yani 17 şubat gecesi salonun ortasına yaptı ve ben siz bu mesajı 19 şubat da yazıyorum.Bu bir problem midir bilginize danışmak istedim.
Saygılarımla

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Köpeğiniz çiftleşme sırasında eklemsel bir sorun yaşamış olabilir. Bazen olası kalça ve eklem problemleri çiftleşme öncesinde ve sırasında zorlanmalar ile ortaya çıkabiliyor. Köpeğinizde bir kalça problemi geçmişi varsa bu açıdan muayene edilmesi gerekebilir. 
 
Buna işaret eden bazı belirtiler kalça veya eklem ile ilgili problemleri gün yüzüne çıkarabilir.
Eğer köpeğiniz;

  • Merdiven çıkmakta ve inmekte zorlanıyorsa,
  • Bir yerden atlama ve zıplamada çekinmeye başladıysa,
  • Uzun yürüyüşler ve koşturmaları artık son dönemdeki kadar yapmıyorsa,
  • Sürekli oturuyor ve idrarını yaparken farklı bir pozisyon alıyorsa

kalça ile ilgili problemlere işaret ediyor olabilir. Aynı zamanda idrarını tutma konusunda problemler de sinir harabiyeti ile ilgili görülebilir. Bu belirtilere göre bir yol izlemeniz ve hekiminize görünmenizi öneririm.
 
Geçmiş olsun

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?