HepiSorKategori: Bakım10 yaşında erkek kedimin diş taşlarının temizlenmesi gerekiyor
eda 2 sene önce sordu

Merhaba,

10 Yaşında bir erkek kedim var, 4 yaşındayken kısırlaştırıldı. Fakat bebekliğinden beri sürekli bahçeye çıkıyordu, korona virüsü var son bir yıldır farkettik. Sık sık ağız enfeksiyonu yaşıyor, veterineri kortizon tedavisini önermedi. Diş taşlarının temizlenmesi gerekiyormuş fakat anestezi yapamıyorlar coronadan dolayı. Ne yapmalıyız bu durumda?

Teşekkürler.

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Öncelikle corona virüs taşıyıcısı bir çok kedide operasyonlar güvenle yapılabiliyor. Ancak kedinizin 10 yaşında olması kan değerlerinin değerlendirilerek operasyon öncesi detaylıca bakılması gerekiyor. Sokaktaki kedilerde corona görülme sıklığı %90’lara kadar çıkabiliyor. Dolasıyla sahiplenilmiş bir sokak kedisi dahi çoğu zaman corona taşıyıcısıdır. Bu doğrudan operasyona etki etmeyecektir. Ancak corona virüs stres ve bağışıklığın zayıfladığı durumlarda kedilerde sağlık problemlerine yol açmaya başlarlar. 
 
Operasyon genel olarak kediler için stresli bir süreçtir ve bazı kediler çok daha fazla etkilenecektir. Diş taşları eğer ağız kokusu, iştahsızlık, çiğnemede güçlük, artan salya gibi belirtiler veriyorsa temizlenmesi zorunlu haline gelecektir.
 
Bu amaçla operasyon öncesi stresin, azaltabileceğiniz doğal sakinleştirici takviyeler bulunmakta.Veteriner hekiminize danışarak uygun sakinleştirici takviyeleri operasyon öncesi ve sonrası kullanarak sürecin daha az stresli geçmesini sağlayabilirsiniz. Önemli kısım ise operasyonun mümkün olduğunca gaz anestezisi kullanılan bir klinikte yapılması. Özellikle yaşlı kedilerde gaz anestezisi daha güvenlidir. Her operasyonun riskleri bulunuyor ancak dediğim gibi genel sağlığını etkilediği durumlarda diş taşlarının temizlenmesi öncelikli olacaktır.
 
Diş taşı önleme konusunda daha önce bir üyemize detaylı bilgi vermiştik. O soruya da göz atmanız faydalı olabilir.
https://hepipet.com/hepipedia/saglik/kedi-dis-tasi-olusumu-nasil-onlenebilir/
 
Geçmiş olsun

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?