HepiSorKategori: Bakım10 yaşındaki kedimin kuyruğun üst bölümünde tüy dökülmesi gördük
eda96 2 sene önce sordu

Merhaba 10 yaşında kısırlaştırılmış dişi Bir kedim var yaklaşık 7 kilo ve yağları oldukça fazla. Hareket etmeyi pek sevmez daha çok yatmayı sever. Son bir haftadır mama değişikliğinde bulunduk. Ama her zamanki gibi kısırlaştırılmış kedi maması alıyoruz. Balıklı bir mama yiyor.son iki haftadır kuyruk bölümünün üst kısmında tüy dökülmesi oldu ve şu an hafif kelleşti. Bir de orada küçük pembe bir nokta var böcek sokması gibi duruyor. Onun dışında sırt bölgesinde kuyruğa doğru hafif bir kepeklenme var. Sorun ne olabilir?

eda96 2 sene önce yanıtladı

Fotoğraf attım ama site kabul etmedi

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Kedinizin kilo fazlalığı ciddi sağlık problemlerini beraberinde getirecektir. Yaş olarak artık hastalıklara karşı daha yakından takip etmeli ve kedinizde gördüğünüz herhangi bir anormal durumda bize ulaşabilirsiniz.
 
Mama değişikliği kediler için uzun bir geçiş dönemi anlamına gelir. Sindirim sistemlerinin yeni mamaya uyumu 4-6 haftaya kadar uzayabilir. Kimi zaman mama değişiminde içerikler arası oluşan ciddi farklar tolere edilemeyebilir. Örneğin daha yağlı veya içeriği kıyasla daha alt segmentte olan mamalar bu tarz deri problemlerine yol açabilir. Kepeklenme genel olarak aktivite oranı ve yağ dengesi ile bağlantılı görülür.
 
Kedinizin beslenmesinin düzenlenmesiyle muhtemelen bu problemi çözebilirsiniz. Ayrıca B vitamini, omega 3-6 takviyeleri ve balık yağını da kullanabilirsiniz. Bu tarz destekler ile derideki yağ dengesini sağlamada etkilidir. Sonuçları görmeniz için 4-5 hafta düzenli takip etmeniz gerekebilir. Kilo takibi ve ideal kiloya inmesi için de çaba göstermelisiniz. 10 yaş artık kedinizin yaşlı kabul edildiği dönem. Kilo fazlası bu şekilde devam ettiğinde ileride daha ciddi sağlık problemleri yaşayabilirsiniz.
 
Bu konuda veteriner hekiminize görünmenizi öneriyorum.
 
Geçmiş olsun

Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Fotoğrafını da destek@hepipet.com adresinden bize gönderebilirseniz, ek bir yorum yapmamız gerekirse buradan iletebiliriz.

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?