HepiSorKategori: Sağlık2.5 aylık sokak kedisini nasıl tedavi ettirebilirim?
Profile photo ofzehrahiphopZehra Tok 2 sene önce sordu

3 gün önce akşam saatlerinde yaklaşık 2,5 aylık bir kedi apartman merdivenine sığındı. Üşümüştür diye düşündüm. Elimde minik bir kedi evi vardı, onu merdivenin köşesine bıraktım. Sıcak su torbasını bir beze sarıp evin içine yerleştirdim, kedi azıcık da olsa ısınsın diye. Önüne kendi evimde beslediğim yavru kedimin mamasından ve sokak kedileri için aldığım tavuklu ve etli mamadan olmak üzere üç ayrı kaba üç çeşit mama koydum. Bir de su kabı bıraktım. Fakat sabah hiçbirini yemediğini fark ettim, haşlanmış tavuk verdim, yedi. Akşam da aynı şekilde tavuk verdim. Fakat yeterince yemiyor. Tuvalet ihtiyacını görmek dışında minik evden çıkmıyor. Fotoğraflamak isterdim fakat evin içinden çıkmadığı için bu mümkün değil. (babam çıkması için elini uzattığında ısırıp tırmaladı) ayrıca kedinin kuyruğu kesik ve ağzının çevresinde yaralar var. Yanına yaklaşamadığımız için müdahale edemiyorum. Veterinere götürmek için ailemi ikna edemedim. Lütfen bana yardımcı olun. Evin içinde sessiz sessiz miyavlıyor, bu şekilde hayata veda etmesini istemiyorum. Neler yapabilirim bu kedi için 😔

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Kedinin sağlığı için bir veteriner hekime görünmesi daha doğru olacaktır. Sokak kedileri için belediye veteriner hizmetlerine ulaşırsanız , ücretsiz olarak kediyi yerinden gelip alarak tedavisini sağlayacaklardır. Sonrasında da yine sokağınıza bırakacaklar. 
 
Bununla birlikte dış ortamdan korunabileceği bir kedi evi yapabilirseniz apartman içinde daha güvenli olabilir. 
 
Eğer iştahı yoksa bir sağlık problemi olabilir. Eğer iştahsızlığı devam ederse bunun da bilgisini ekiplere iletmenizi öneririm. Muhtemelen sığınmak için girmiş ve içeride yaşamaya başlamış olabilir. Bu nedenle size alışması için zaman vermelisiniz. Şu an güvende olduğunu anladığında sonrasında size alışabilir.
 
Geçmiş olsun

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?