HepiSorKategori: Sağlık2 aylık British Shorthair kedim var. İshal ve enfeksiyonu var. Ne yapmalıyım?
bskze 2 sene önce sordu

Merhaba,

2 aylık British Shorthair kedim var. Geçtiğimiz pazar (11.11.2018) tarihinde 62 günlükken eve geldi. Anne sütünden kendisi ayrıldı. Annesinin sahibinin yanından almadan önce kuru mama olarak BonaCibo marka yavru kedi maması veriyormuş. Ben Hill’s marka yavru kedi maması aldım ve karıştırarak yavruya vermeye başladım. Geldiği gün tuvaletini yapmadı fakat yemeğini yedi. Ertesi gün veterinere götürdüm, iç-dış parazit işlemleri için işlemler sonrasında kabına tuvaletini yaptı ve normalden daha kötü kokulu ve biraz cıvık bir tuvaletti. Üzerine bastığı için dış parazit damlasından 3 saat sonra patilerini ve kuyruğunu ensesine ve vücuduna denk gelmeyecek şekilde ılık bir su yardımıyla yıkadık ve elektirikli battaniyenin altına kaloriferi açılmış bir odaya yerleştirerek kurumasına yardımcı olduk. Bundan hemen sonra tuvaletini tekrar yaptı ve öncekinden de cıvık olduğunu fark ettim fakat tuvaletini kumuna değil kumunun önüne yere yapmıştı bu sebeple doğru bir şekilde inceleyebilmek adına ishal teşhisi koydum ve izlemeye başladım. Free-feeding yapmamak adına günde 3 öğün yemeye alıştırmak için o gece mama vermezsem ne olacağını denemek adına mama koymadım, sabah 5 gibi uyanıp kontrol ettiğimde uyuyordu ve gece hiç ses çıkarmadı. 6da mamasını koyarken tuvaletini yaptı ve ciddi bir şekilde ishal olduğunu fark ettim. Dışkıyı incelediğimde parazit benzeri herhangi bir şeye rastlamadım fakat 48 saate yakın ishal olduğu için hemen veterinere götürdüm. Veterinere götürene kadar oyun oynuyor, yemek yiyor, arada su da içiyordu.13/11/18 tarihinde veterine götürdüm. Veteiner önce FPV,FPI için test yaptı, dışkı örneği aldılar, makatına bir çubuk sokuldu. Negatif çıkınca kan alındı. Kan değerlerinde WBC 14’e yakın çıktı. LYM 8.1 ve MONO 1.1 olarak gözüküyordu. Bunun üzerine kedimde enfeksiyon olduğu ve antibiyotik başlanması gerektiğini belirttiler ve su kaybı için serum takıldı. Serumun içine adını anımsamadığım sarı bir sıvı eklediler (anladığım kadarıyla besin ve vitamin takviyesiydi) ardından antibiyotik iğne vuruldu. İdrar yolları için şurup içirildi (1mg). Akşam tekrar gelip bir serum daha verilmesi gerektiği bildirildi sol ön bacağına sabitlendi ve eve döndük. Akşam veterinerde boxına tekrar tuvaletini yaptı yine aynı cıvıklıktaydı. Tekrar şurup verildi . Ardından eve döndük ve kuyruğuna yapışmış çıkaramadığı dışkıları biraz temizlemek adına veterinerin önerisiyle aldığım dezenfektanla biraz sildim o sırada makatında hafif bir kan olduğunu fark ettim. Gece tekrar şurup vermemiz söylendiği için saat 12 gibi içirdik. O dakikadan beri yemek yiyor fakat sabaha kadar sadece küçük tuvaletini yaptı sabah 8de hala dışkılamamıştı. Tedavinin doğru yapılıp yapılmadığı konusunda desteğinizi rica ederim. 800gr bir kedi, ve onca ilaçtan sonra veterinerden döndüğümüzden beri sürekli uyku halinde.

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Kedinizin vücudunda bulunan enfeksiyonun tedavisinde hekiminizin belirlediği şekilde devam etmenizi öneriyorum. Bu dönemde idrar yolu enfeksiyonuna yönelik de tedaviniz sürdürülecek diye düşünüyorum. Bu dönemde yine sıvı takviyesi de idrar yollarının tedavisine destek olacaktır.
 
Dışkısı için probiyotik takviyelerinin de eklenmesi faydalı olabilir. Ayrıca sizin de sıvı alımını arttırmanızı sağlayacak yaş mamaları da beslenmesine eklemenizi öneririm. 
 
Kedinizin halsizliği muhtemelen enfeksiyon ile bağlantılıdır. Sindirim sisteminin genel olarak desteklenmesi besinlerin emilimini de arttıracaktır. Bu sayede genel durumunun da iyiye gideceğini düşünüyorum. Hekiminizin önerdiği tedaviye devam ederek gelişmelerden bizi de haberdar edebilirsiniz. 
 
Geçmiş olsun

bskze 2 sene önce yanıtladı

Merhaba, ilginize teşekkür ederim öncelikle. Alis dün 4. Antibiyotik iğnesini oldu. Bunun yeterli olacağını söylediler. 2. Antibiyotik ve 7.Ercefuryl içirmemişlemi sonrasında dışkı düzelir gibi oldu. Hala biraz cıvık ama koyu ve kokusuz olmaya başlamıştı. Fakat 3. Aşıdan döndüğümüzde yine bol kokulu ve cıvık dışkıladı. Bunun üzerine veterinerimiz Ercefuryl a devam edeceğimizi bildirdi. Dün aşılar bittikten sonra bu sabah ilk dışkısını yaptı dışkı dağınık ve biraz da cıvıktı çünkü sanırım dışkısı kendisine yapışmış ve kutusuna yaptıktan sonra evin belirli yerlerine parça parça yapışmış. Temizlerken katı bir dışkı olmadığını anladım zira yoğun da bir kokusu vardı.
Günün sonunda dışkılamasına bakarak tekrar bir veterinere götürmeyi düşünüyorum çünkü tedavi işe yaramadı diye düşünüyorum yalnızca toparlar gibi yapıp geri döndü rahatsızlığı. Bu durumu ne etkiliyor olabilir, mamasını vücudu kabul etmiyor olabilir mi? Bağırsaklarında bir sorun olabilir mi? Çünkü bol su içiyor, mamasını gayet güzel yiyor ve o üzerindeki halsizliği attı. Sorunu bir türlü bulamamak biraz endişelendirmeye başladı. 2,5 aylık 900 gr bir kedi ishale ne kadar daha sağlıklı dayanır emin değilim.

Toplam 1 kişiden 1 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?