HepiSorKategori: Sağlık2 aylık kedim tuvaletini kapatmıyor. Ne önerirsiniz?
Zer 3 sene önce sordu

Öncelikle merhaba, 2 aylık dişi bir kedi sahibiyim. 1 aydır benimle beraber, ilk geldiği zamandan beri sürekli tuvaletini kapatmaya çalışır gibi mamasını kapatmaya çalışıyor. Ancak mamasını severek yiyor, ayrıca yaş mama ve ödül çubuğu da veriyorum. Tuvaletini ise çişini kapatmamakla beraber tuvaletini yaptığında kumun üzerinde bırakıyor, bazen de tuvalete girip miyavlamaya başlıyor. Tuvaletini sürekli temizliyorum. Su içmesi ve yemek yemesi gayet yerinde neşeli bir kedi ancak bu mamasını kapatmaya çalışmasının bir sebebi varmıdır yapabileceğim bir şey önerebilir misiniz?

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Kedilerin tuvaletlerini kapatmamasının bazı davranışsal nedenleri vardır ancak bu tamamen anormal bir davranış olmayabilir. Doğada yaşayan kedilerin tuvaletlerini örtme alışkanlığının dayandığı temel sebep çevredeki tehlikelerden korunmak ve diğer kedilerle üstünlük savaşına girmemektir. Ancak üstünlük kurmak için bazen örtmeyebilirler. Dolayısıyla bu davranış bir problem olarak değil tercih olarak değerlendirilebilir.
 
Bununla birlikte mamanın da korunması için de görülebilir. Ancak bu davranışın arkasında bir sağlık problemi de yatıyor olabilir. Eğer tuvaleti sırasında ağrı çekiyor ise bu bir işaret olabilir. Eğer evde başka bir kediniz yok ve kum kabı ile ilgili bir durum değilse bu açıdan da gözlemlemelisiniz. Eğer kum kabı göremeyeceğiniz bir noktada ise gizlemeye bir ihtiyaç duymuyor da olabilir.
 
Bu davranışın arkasında yatan problem sizin de gözleminizle teşhis edilebilecek bir durumdan kaynaklanıyor olabilir.
 
Geçmiş olsun.

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?