HepiSorKategori: Beslenme2 Aylık köpeğimi kanlı ishal sonrası nasıl beslemeliyim?
Begüm arzu 2 sene önce sordu

65 70 günlük bullterier bir dostum var ismi ARES maalesef şuanda 1kilo 100 gram kanlı ishal hastalığına yakalanıp bir sürü tedavi sonucunda hastalıktan kurtulduk fakat dostumun daha devam eden bir rahatsızlığı var yemek yeme iştahı kimi zaman var kimi zaman yok su tüketimi normal derecede fakat günde 2 kere max 3 kere kusma problemimiz var bu yüzden kilo da alamıyoruz bu döngü 10 gündür bu şekilde veterinerimiz yavaş yavaş toparlıyacağını söyler fakat içim hiç rahat değil dostumun neyi olabilir kaybetmek istemiyorum cevap İçin şimdiden teşekkürler

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Öncelikle geçmiş olsun. Kanlı ishal maalesef karşılaştığımız zor hastalıkların en sık görülenlerinden biri. Dolayısıyla hastalık döneminde henüz gelişim gösteren sindirim sistemi de oldukça fazla etkileniyor. Bu hastalık sonrasında dikkat etmeniz gereken bazı noktaları özetleyebilirim.
 
Beslenme

  • Kusmalar azaldıktan sonra, sindirimi kolay, haşlanmış tavuk gibi yiyecekler verilebilir. Ayrıca probiyotik takviyeleri sindirim sisteminin iyileşmesini hızlandırabilir. Bu konuda uygun probiyotikleri veteriner hekiminize danışabilirsiniz.
  • Hastalık yavru köpeğinizin bağırsak sistemine ciddi zararlar verir. Dolayısıyla dışkı ilk başta biraz yumuşak olabilir ve iyileşme süresince birkaç gün boyunca dışkı üretilmeyebilir. Ancak ishal devam eder, kusma meydana gelir veya dostunuz halsiz görünüyorsa, vakit kaybetmeden veteriner hekiminize başvurun.
  • Yavrunun çok uzun süre aç kalmaması gereklidir. En az bir veya iki saat arayla daha küçük ve sık öğünler verin.
  • Veteriner hekiminizin önerdiği beslenme düzenine uymalısınız. Yavru köpeğinizin yiyeceklerinin kolayca sindirilebilir olması önemlidir, bu nedenle ev yemeği gibi yabancı yiyeceklerden kesinlikle uzak durmalısınız..

 
Bu enfeksiyondan dolayı dostunuzda kalıcı bir problem oluşmamalıdır. İyileşme süresi tamamlandığında (yaklaşık 1-2 hafta) iyileşmiş yavru köpek normal bir yaşam sürmelidir. Eğer kusma ve ishal devam ederse normal olmadığını bilmelisiniz.
 
Korunma

  • Her ne kadar iyileşen köpekler enfeksiyona karşı bağışıklık kazansalar da, yaydıkları virüs miktarı önemlidir ve köpeğiniz altı haftaya kadar taşıyıcı olabilir.
  • Virüsün öldürülmesi zordur, birçok genel temizleyici ve dezenfektanlara karşı dirençlidir. Oda sıcaklığında normal nem oranında aylarca risk devam edebilir.
  • Temizlenebilir tüm malzemeler 1:10 çamaşır suyu veya uygun dezenfektan ile yıkanmalıdır.
  • Temizlenebilir olmayan tüm materyaller, başka hiçbir hayvanla temas etmeden atılmalıdır.
  • Başka bir köpeği sevmeden önce elinizi yıkamalı ve bunu köpeğinize temas eden kişiler için de hatırlatmalısınız.

 
Geçmiş olsun

Toplam 1 kişiden 1 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?