HepiSorKategori: Sağlık2 kedim iştahsız ve halsiz
Minnosx 3 sene önce sordu

4 aylık 4 sokak kedim var bahçede besliyorum bakıyorum gayet sağlıklıydılar ve birden 2 kedim yemek yememeye başladı daha sonrasında kusmaya ve titremeye başladılar giderek kötü oldular bütün gün yatıyorlar kusuyorlar ve ishaller 2 gündür yemek yemediler 2 veterinere gittim ilki mevsim değişikliliğinden havalardan olabileceğini söyledi ve antibiyotik verdi.Verdim ama giderek kötü olmaya başladılar ve başka bir veteriner hekime götürdüm o da virüs tarzı bir şey olduğunu ve yavru kedilerde salgın gibi bir şey olduğunu az bir ihtimal de olsa ölme riskinin olduğunu ve bu hastalığın hemen geçmeyeceğini söyledi belli aralıklarda kontrol edilmesi gerektiğini ömür boyu ilaç kullanmalarının gerektiğini ve başka bir kedilerle aynı ortamda bulunmamasını söyledi benim daha 2 kedim var ben ne yapmalıyım? Bu bilgiler ne kadar doğru ömrüm boyu ilaç nasıl kullanırım öğrenciyim bütçem Yok bugün bir ilaca 50 tl verdim 4 gün sonra geçmezse serum taktırmam gerektiğini de söyledi ve 20 gün sonra aşı yaptırmalısın dedi kedilerim ölecek diye korkuyorum bilgi verir misiniz ve neler yapmam gerektiğini söyler misiniz

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Vİrüs kaynaklı problemlerde bağışıklığın desteklenmesi amaçlanır. Antibiyotik tedavisi ise virüs kaynaklı problemler nedeniyle zayıflayan bağışıklık sistemini fırsat bilen bakterilerin enfeksiyon oluşturmasına karşılık önerilir. Hangi virüsten kaynak aldığına göre süreç değişiklik gösterse de genel yaklaşım kedinizin stresten uzak bir hayat geçirmelerini sağlamak, çok fazla yer değiştirmeden ve ani beslenme değişiklikleri yaşatmadan hayatını sürdürmesidir. 
 
Ömrü boyunca ilaç kullanmasından ziyade zaman zaman bağışıklığını destekleyici takviyeler kullanmanız gerekebilir. Serum tedavisi ise bu dönemdeki iştahsızlıkları ve olası sıvı kayıpları nedeniyle destekleyici anlamda faydalı olacaktır. 
 
Sağlığı tekrar normale döndüğünde bu süreci yürütmeniz daha kolay olacaktır. Tekrar bize gelişmeleri iletirseniz yardımcı olabiliriz. Aşı ise bu bağışıklığın sürdürülmesi için düzenli takip etmeniz gereken bir koruyucu uygulamadır. Tamamen iyileşmesinden sonra aşılarına başlayabilirsiniz. Diğer kedilerinizin de bu dönemde iyi beslenmesi bulaşma riski açısından önerilir.
 
Geçmiş olsun.

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?