HepiSorKategori: Sağlık2 tane 7 yaşında siyam kedilerim var. Beslenmelerini nasıl düzenleyebilirim?
Deniz Özdür 3 sene önce sordu

Merhaba, iki tane 7 yaşında siyam kedilerim var. Sahiplendim. Erkek olan kısır ve 4 kilo, Dişi olan 1,5 kilo olduğu için kısırlaştıramadım. Daha önce neyle beslediler naptılar bilmiyorum. Ben N&D Kuzu Etli tahılsız mama ile besliyorum ikisini de. Aşırı yemek seçiyorlar. Eski veterinerim dişi olanın tavuğa alerjisi var dedi. Ayrı mamalar da veremiyorum. Erkek olan yemeğe düşkün huysuzlanıyor. Kök dişlerinde çürük var. Gittiğim bir veteriner diş tartarı giderici toz önerdi, diğeri ise o tozların işe yaramaz olduğunu söyledi dişlerini fırçalayın dedi. Ne yapacağımı şaşırdım. Dişlerini kaybetmelerini istemiyorum. Yaş mamayla öğünlerini desteklemeye çalışıyorum. İlerde sıkıntı olursa yaş mamaya alışsınlar diye. Dışarıya yürüşe çıkmayı seviyorlar. Hemen çimen yiyorlar. İç – dış parazitlerini 4 ayda bir yaptırmaya çalışıyorum.

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Sorularınızı ayrı ayrı değerlendirebiliriz.Öncelikle kedilerinizin parazit tedavilerini 1-1.5 aylık aralıklarla yaptırmanızı öneriyorum.
 
Dışarıya çıkmalarını gerek hastalık gerek diğer kedilerin taşıdığı parazitler nedeniyle çok önermiyorum.Kediler için uygun çimi evde yetiştirebilirsiniz. İnternette bu çimleri hazır olarak satan yerler bulunuyor.
 
Diş konusunda öncellikle çürüğün değerlendirilmesi ve çekilmesi gerekebilir. Tartar probleminden ziyade çürüğün ilerlemesi ağız kokusu ve iştahsızlığa sebep olabilir. Bu konuda tavsiyem kedinizin çiğneyebileceği matatabi adı verilen çubuklar ve ara sıra hindi boynu kullanabilirsiniz. Kıkırdak yapısı sayesinde hem ağız salgılarını arttırarak diş temizliğini yapacak hem de çiğnemesini teşvik edecektir. Diş fırçalaması ise imkan ölçüsünde öneriyorum ancak her kedi bu kadar izin veremeyebiliyor.
 
Mama seçme konusunda ise 2-3 aylık periyotlarla aromalarını değiştirebilirsiniz. Kullandığınız mamanın yanında yaş mamayı haftada 3-4 kutu ekleyebilirsiniz. Bu sayede diş sağlığı için de etki göreceksiniz. Mamalarına 2 çay kaşığı hindistan cevizi yağı da eklemenizi öneriyorum.
1.5 kilo bir kedi için oldukça düşük bir ağırlık. Probiyotik takviyelerinin yanı sıra vitamin desteği , Balık yağı, B vitamini kullanabilirsiniz.
 
Geçmiş olsun

Toplam 1 kişiden 1 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?