HepiSorKategori: Sağlık2 yaşında, kısır, dişi bir tekir kedim..
Deniz 3 sene önce sordu

Merhaba,

2 yaşında, kısır, dişi bir tekir kedim var, çok seyrek ev dışına çıkıyor. 7 aylıkken kısırlaştırıldı ve sonrasında kilo almaya başladı (4,2 kg’a kadar çıktı). Kilosunu kontrol altına almak için bir süre diyet mama kullandı ve 3,9 kg’a düşünce normal mamasına geri döndü. Ancak kilo kaybı normal mamaya dönmesinin ardından da devam etti. Özellikle son bir ayda 3,8 kg’dan 3,6 kg’a kadar düştü. Yemesinde, dışkısında ve keyfinde herhangi bir değişiklik yok. Tüy parlaklığı aynı ve hala çok istekli şekilde oyun oynuyor. Veteriner hekimimiz kan tahlili yaptı (RDW değeri %27.8, GLOB değeri 5.3, diğer tüm değerler normal aralıkta) ve corona virüsü şüphesi olduğunu söyledi. Virüsü araştırdığımda FIP’e dönüşebileceğini öğrendim. Mutasyon hangi koşullar altında gerçekleşir, engellemek mümkün müdür? Ayrıca FIP teşhisini kesin olarak koyabilen bir test var mıdır?

Teşekkürler

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Parazit tedavilerini düzenli takip edebiliyor musunuz? Bununla birlikte corona virus mutasyona uğramadığı sürece kedilerde karşılaşılabilen bir virüstür. Aynı zamanda kedinizin bağışıklık sisteminin baskılandığı anlarda, stres gibi dış faktörlere maruz kaldığında değişim gösterebilir.  Tedavi süreci de destekleyici yönde ilerler. 
 
Virüsün mutasyona uğramış formu ile ayrıştırılması nedeniyle tanısı çok zordur. Genel belirtiler, laboratuvar belirtileri ve test sonuçları sonrasında teşhis konulabilir. Bazı hayvanlarda hafif ishale neden olabilse de mutasyona uğramayabilir. Kedinizdeki Albumin/Globulin oranı ise olması gerektiği gibi 0.6 altında olduğu için tanıda yardımcı olacaktır. 
 
Tedavide ise destekleyici ilaçların yanında interferon omega desteği de kullanılabilir. 
 
Geçmiş olsun

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?