HepiSorKategori: Beslenme2 yasindaki erkek kedimin idrar kesesinde taş oluştu
Pınar 2 sene önce sordu

Merhaba, 2 yasindaki erkek kedimin idrar kesesinde taş cikmisti 2 haftadır her gün tedaviye gittik sonda takıldı cikarildi en son ultrasonda taş göremedi hekimimiz haftaya da kontrole gideceğiz bu sürede de hekimimiz diyet mama verdi fakat kedim hiç yemiyor ben de eski mamasiyla karıştırıp vermeyi denedim birazcik yemeye başladı ama şimdi de ishal oldu, acaba mama değişikliğinden mi olmuştur? Bu tedavi sürecinde sizin de onereceginiz bir şey var mıdır?

2 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Genel olarak idrar yolu enfeksiyonlarına ve tıkanıklıklarda önerilen çözüm semptomların tedavi edilmesinin yanında sıvı alımının ve atımının arttırılmasıdır. Bölgedeki enfeksiyon bir taraftan antibiyotik ve ek takviyeler ile tedavi edilmeye başlanırken diğer taraftan uygun beslenme düzeni ile sürecin kısaltılması amaçlanır. Antibiyotik tedavisinde temel amaç bölgedeki problemi giderirken yeni enfeksiyonların oluşumunu önlemektir. 

Kedilerde bahsedilen idrar yolu tıkanıklıkları mama türünün yanı sıra daha çok sıvı alımıyla ilişkilidir. İdrarın pH’sının aktif rol oynadığı taş oluşumlarında temel amaç sıvı alımının arttırılmasıdır.
 
Özellikle yaş mama konusunda kişisel tavsiyem haftada 3-5 paketi 2 öğüne bölerek ve sulandırarak vermenizdir. Kediler normal beslenme düzenlerinde su içme alışkanlığını edinmede zorlanırlar. Kuru mamanın yanında su içmeyi teşvik edecek yollar denemelisiniz. 

Suya hindistan cevizi,nane yaprağı, buz küpleri gibi teşvik edici şeyler ekleyebilirsiniz. Bazı kediler ise özellikle akan suyu sevdiği için su şelaleleri önerilmektedir. Kaliteli içeriğe sahip bir mama ile daima taze su sağladığınız sürece problem olma olasılığını azaltabilirsiniz.
 
Durumun seviyesi ve taşların yapısı ile ilgili olarak 6-8 aylık bir döneme kadar dahi uzayabilen bir tedavi süresi belirlenebilir. Dolayısıyla bu dönemde dostunuzun beslenmesi ve bakımını düzenleyerek en iyi şartlarda iyileşmesini hızlandırabilirsiniz.
 
Yaşadığınız ishal muhtemelen mama değişiminden kaynaklıdır. Ani beslenme değişiklikleri kedi ve köpeklerde sindirim sistemi problemlerine yol açabiliyor. Bu sürenin yeni mamanın azar azar arttırılarak 1 haftaya yayılmasını öneriyorum. 
 

Ayrıca ek olarak C Vitamini takviyesi ile idrar yollarında strüvit türündeki taşların oluşumunu önlenebildiği son yıllardaki araştırmalarda sunuldu. 
 
Geçmiş olsun

Pınar 2 sene önce yanıtladı

Öncelikle yanitiniz için teşekkürler, bu soruyu sorduğumun ertesi sabahı kedimde kanama meydana geldi kan isiyordu sürekli, hemen götürdüm veterinere bu sefer 3 boyutluda bakıldı idrar torbasi kalinlasmis. Bir hafta yine kontrollerle tedavi gördü mama olarak da vet life struvite kullanmamızi söyledi hekimimiz önceki mamayi yemiyordu bunu yiyor, su tuketmesine de dikkat ediyoruz ilaclardan sonra da siringayla veriyorum yine su, suanlik iciyor baya. Daha rahat isiyor gibi keyfi de yerine geldi ama sürekli isedikten sonra genital bolgesini yaliyor. Yine de soylediğiniz öneriliri uygulayacagim tekrar tesekurler…

Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Bir süre yalama davranışı devam edecektir, ancak bölgenin tahriş olduğunu fark ederseniz tekrar veteriner hekiminizi bilgilendirmenizi öneriyorum. Sıvı alımını arttırmanız oldukça faydalı olacaktır. Yaş mamaları beslenmesine dahil edebilirsiniz. Su pınarı da alarak su içmeye teşvik etmeyi deneyebilirsiniz.
 
Sürecin devamında da bizi bilgilendirmenizi bekliyoruz.
Görüşmek üzere

Pınar 2 sene önce yanıtladı

Merhaba, tedavi maması kullandığımızdan beri herhangi bir sıkıntı yaşanmadı sadece şöyle bir şey var, 1 tanesi vet life struvite management olmak üzere toplam 6 paket kullanmamız gerektiğini söylemişti hekimimiz, bu mamayı da kendisinde bulunmadığı için başka bir yere yönlendiriyordu oradan alıyorduk, 4.pakette bu mamadan kalmadığı için royal canin olanını vermiş fakat ben burada değildim sonraki paketi almaya gidince fark ettim diabetic kedi maması vermiş, şimdi tekrar struvite olanını aldım bu sefer de kedim yemiyor bu mamayı. 1.5 kg diabetic için olan mamayı vermiş annemler, alırken hekimimize sormuşlar aslında ama, herhangi bir sıkıntıya yol açar mı bu durum? Dün sabahtan beridir de önceden yediği bu mamayı yememeye başladı onun sebebini de anlayamadım. Bir sorum da; mama seçimimizin bu taşların oluşmasında etkisi olduğu için tabi hangi marka mamaları tavsiye edersiniz? Tedavi mamasından önce proplan kullanmaya başlamıştık biz.

Toplam 3 kişiden 2 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?