HepiSorKategori: Sağlık2 yaşındaki kedim kusuyor
Profile photo ofnihalkiyinihalkiyi 3 sene önce sordu

Merhaba, chinchila cinsi 2 yasinda erkek bir kedim var. Duzenli taramasini yapiyorum ve malt da yediriyorum. Buna ragmen kusma problemi yasiyor. Bazen kopuk köpük kusuyor bazen de topaklanmis ya da daginik sekilde tüy kusuyor. Malt miktarini mi artirmak gerekli? Bir de kedim kisir.

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Kusma en sık karşılaştığımız ve bir o kadar da çok fazla sebebe bağlı olabilen bir semptomdur.
 
Akut dediğimiz dönemde yani basitçe semptomun ortaya çıktığı ilk günlerde bakteri veya virüs kaynaklı kusmalar sık görülür. Bunun dışında ani beslenme değişiklikleri, varsa tedavide kullanılan ilaçlar kusmaya sebep olabilir. Bu durumda bir an önce sebebin bulunması ve kaybedilen sıvının geri verilmesi kritik önem taşır.
 
Daha uzun süreli görülen kusma ise kronik dönemde olarak değerlendirilir ve parazit, gıda alerjisi gibi çeşitli sebeplerden doğan sindirim sistemi problemleri düşünülür. Kronik dönemdeki her sağlık problemi gibi kusma da, tedavisi uzun süreli ve testlere ihtiyaç duyulan bir süreçte tedavi edilmelidir.
 
Çok sık ve aşırı görülmeyen kusma acil bir durum değildir ancak bir an önce çözülmesi gereken bir sağlık problemidir. Son dönemde probiyotik takviyeleri ile sindirim problemlerinde iyi sonuçlar alabiliyoruz. Ancak tekrar etmem gerekirse öncelikle altında yatan sebebin bulunması en önemi noktadır.
 
Geçmiş olsun.

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?