HepiSorKategori: Sağlık2 yaşındaki tekir kedimin dudağında dökülme var…
Enes 2 sene önce sordu

2 yaşında ki tekir kedimin dudağında dökülme var.5 gün kadar oldu başlayalı, şuan emzirme döneminde kuru mama ile besleniyor.Günde 1 defa kedi sütü veriyorum arasıra tavuk,ton balığı,yoğurt.Neden dökülüyor?
İlk fotoğrafı 5 gün önce çekmiştim.

Attachments
1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Bu tarz ağız çevresi yaraları ve tüy dökülmelerinde akla bir kaç sebep gelir. Bunlardan birisi de viral veya alerjik nedenlere karşı vücudun verdiği tepkiye bağlı oluşan eozinofilik granülomdur. Hastalık deride gözlenir ve granulom dediğimiz yapılara sahiptir.
 
Eozinofilik granulomlar genellikle dudaklarda tek yada çift taraflı bir şişkinlik gösterir. Ağız çevresinde kenarları kabarık bir kanama odağı görülebilir. Ufak bir yara şeklinde başlayabilen oluşumlar ağız içi dil, diş eti ve sert damakta görülebilir. Kesin teşhis için biyopsi alınması gereklidir. Kedilerde Eozinofilik granulomun tedavisinde öncelikle bağışıklığın neyin düşürdüğünün saptanması gerekmektedir. Sonrasında bağışıklığı düşüren bu neden bulunduktan sonra ona yönelik tedavi başlanır. Gerekirse kan tahliline bakılması gerekebilir.
 
Kedinizde beslenme kaynaklı bir alerji de şekilleniyor olabilir. Son dönemde bir mama değişikliği yaptıysanız ve vücudun geri kalan kısmında da gözlemliyorsanız beslenmesini gözden geçirmelisiniz. Bununla birlikte çene kısmında akne oluşumu görülüyor. 
 
Kedilerde akne özellikle çene altı ve dudak çevresinde gözlenir. Kıl foliküllerinin sebum ile dolmasından kaynaklanan bir problemdir. Akne problemi tekrarlayan ve tedavisi uzun sürebilen bir durumdur. Takip etmenizde ve veteriner hekiminize danışmanızda fayda var.
 
 
Geçmiş olsun.

Reiny 2 sene önce yanıtladı

Süt tozu verdim 2-3 gün belki ondan oldu. 1 haftadır vermedim.Şuan fotoğrafta görülen durumdan daha iyi gözüküyor

Toplam 1 kişiden 1 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?