HepiSorKategori: Sağlık2,5 aydır kedimin öksürüğü ile boğuşuyoruz
Binses 3 sene önce sordu

Merhaba
2,5 aydır kedimin öksürüğüyle boğuşuyoruz 🙁 sebebini hala anlamış değilim. Genelde geceleri sabaha karşı oluyor. Gün içinde çok az. Veterinere 3 defa götürdüm.ilk ikisinde üşütmüş diye antibiyotik iğne falan yaptı, üçüncü gidişimde alerji olabilir dedi boğazında tüy olabilir dedi. O tüy aylardır çıkamıyor olamaz diye düşünüyorum..malt veriyorum çim yiyiyor. Alerjidir diye kumunu değiştirdim. Veteriner de damla verdi astım bronşit için. 1 ay boyunca vericem damlasını. Belirli aralıklarla gelen bir öksürük. Tam nedeni belli değil. 🙁
Sadece steteskopla muayene etti kalbinde bir sorun gözükmüyor dedi. Zaten bu öksürük dışında herhangi bir sorunu yok. Keyfi iştahı gayet yerinde. Öksürüğünü videoya aldım fakat buraya yükleyemiyorum maalesef dosyayı,hata veriyor.
Kedim 4 yaşında dişi ve aşıları tam

Profile photo ofimranazrayzcimranazrayzc 3 sene önce yanıtladı

Merhaba, benim kedimde de böyle bir sorun var. Artı olarak hapşırıyor ve burun akıntısı var. Biz de önce antibiyotik tedavisi olduk, sonra düzelir gibi oldu ama devam etti. Astım teşhisi konuldu, ilaçlı hava verdik bir süre ancak işe yaramıyor. Kumu, maması kaliteli. Evdeki astıma kötü gelecek her şeyi kaldırdık sonuç aynı. Benzer durum yaşayan bir pet sahibinin yazısını gördüm, boğazında çim kalmış kedinin ondan oluyormuş. Sizde böyle bir durum olabilir mi?

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Videoyu destek@hepipet.com adresine mail olarak iletebilirseniz göz atabiliriz. Bununla birlikte öksürük gece saatlerinde artıyor ise bu kalp veya akciğerlerdeki sıvı toplanmasına işaret ediyor olabilir. Ultrason,Mr,EKG veya Röntgen çekilmesi gerekebilir. Eğer aktivite sonrası artış gösteriyor ise yine aynı şekilde kalp problemlerinden kaynaklanıyor olabilir. Eğer yemek sonrası görüyorsanız bu yemek borusu veya gırtlağı ile ilgili bir sebepten kaynaklanabilir. 
 
Bu noktada öksürüğü tetikleyen astım kaynaklı etkenler;

  • Ev akarları,
  • Toz
  • Parfümler
  • Deodorantlar
  • Obezite veya stres olabilir.

Bununla birlikte parazitler de bu şekilde öksürüğe sebep olabilirler. Parazit tedavilerini de düzenli takip etmelisiniz. 
 
Geçmiş olsun

Toplam 1 kişiden 1 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?