HepiSorKategori: Sağlık3 aylık bir kedim var. Hangi aşıları yaptırmalıyım?
mervedurann10 3 sene önce sordu

Merhabalar, 2.5-3 aylık bir kedim var. Kedim 29 eylülde geldi, 1 ekimde parazit aşılarını yaptırdım. Fakat yaşadığım yerden farklı bir şehirde parazit aşılarını yaptırdım ama veterinere aşı takvimini sormayı unuttum. Diğer aşıları hangi aylıkken başlıyor? Bilgi verirseniz memnun olurum, teşekkürler. 🙂

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Yavru kedilerde ilk olarak parazit tedavileri tamamlanır ve sonrasında aşılamaya başlanır. Bu aşılar karma, kuduz, lösemi olmak üzere 3 tanedir. Karma aşı içerik olarak birden fazla etkene karşı koruma sağlar. Lösemi ise yine kedilerde görülen FeLV adındaki virüse karşı koruma sağlar. Kuduz aşısı da kuduz virüsüne karşı koruma sağlar ve yasal olarak zorunluluktur. 

Aşılamada temel prensip vücuttaki antikor miktarının belirli seviyede tutularak bağışıklığın kazanılmasıdır. Bu nedenle ilk aşılamalar 2 doz şeklinde yapılır ve sonrasında yılda tek doz tekrar ile devam edilir.
 
Aşılamaların zamanında yapılması aşının etkisini doğrudan etkiler. Genel olarak aynı aşıların dozları arasında 2 hafta bırakılabilir.En baştan aşılamalarınızın başlanması gerekli ve tarihlere özellikle uymanız önemlidir..
 
İç parazitler dostunuzun sindirim sisteminde bulunabilecek ve size bulaşabilecek parazitlerin önlenmesi için düzenli olarak 1.5-2 ay aralığında tekrarlanması önerilen bir tedavidir. Dış parazit kene,pire gibi dostunuza dışarıdan yerleşebilecek parazitlerin önlenmesi için uygulanır. 
 

 
Geçmiş olsun

Toplam 1 kişiden 1 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?