HepiSorKategori: Bakım3 Kedim var, birbirlerine corona bulaştırmış olabilirler mi? Nasıl önleyebilirim?
Profile photo ofqizem-16qizem-16 2 sene önce sordu

Merhaba.Kedim eros 17 nisanda rahatsızlandı.Belirtileri kusma ve iştahsızlık sürekli yatma isteği.18 Nisanda corona için yapılan hızlı test kitinde dışkıda pozitif kanda negatif çıktı.Onun haricinde evde iki kedim daha var.birisinde corona hiç gözükmezken diğerinin de kanın pozitif dışkıda negatif çıktı ve bu kedimden diğerine geçtiği söylenildi.eğer bu süreyi geçirip iyi olursa bir süre sonra onunda dışkısında negatif kanında pozitif gözükeceği ve taşıyıcı olabileceği söylendi.6 günlük tedavi uygulandı ve tedaviye cevap verdi şuan iyi durumda.yemek yiyor neşesi yerinde.26 nisanda tekrar kan örneği alınıp pcr testi için istanbul laboratuvara gönderildi.Testin sonucu negatif çıktı.ve corona olmadığı söylendi.kafama takılan sorular şunlar; pcr testi kandan bakılıyor eğer dışkısına bakılsaydı hala pozitif çıkıcaktı ve bu negatifliğin bir önemi olmıcakmıydı? pcr testini yapmak için acele mi ettim? bir ay sonra yaptırsaydım belki kanda pozitif çıkıcaktı ve corona taşıyıcısımı olucaktı çocuğum? şuan çocuğumda corona var mı yokmu bilmiyorum.daha hangi testi yaptırıcam onuda bilmiyorum.ve evdeki kedilerim ayrı odalarda druyor bu durum yıllarca böyle süremez.corona taşıyan tekir kedim ile diğerlerini bir araya eskisi gibi getirmelimiyim? yardımcı olursanız çok sevinirim

Attachments
1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Corona virus ise taşıyıcı olarak özellikle sokak kedilerinde çok yüksek oranda bulunur. Yani standart bir kedide de bulunma ihtimali oldukça yüksektir. Corona teşhisinde genel muayene bulgularının yanı sıra kan değerleri de önemlidir. Bu değerlerden sizin de elinizde sonucu olan Albumin ve Globulin oranı yardımcı olabilir. Ancak kesin tanı için RT-PCR bakılması gereklidir.

Test konusunda da bilgi vermem gerekirse, bu tarz hızlı testler karar vermede kolaylık sağlasa da klinik açıdan %100 kesin tanı konulmasında dayanak olmayacaktır. Hızlı test kitleri negatif sonuçta güvenilir sonuç verirken, pozitifte yaklaşık %70 oranında doğru sonuç verirler. Prosedür olarak hızlı kitinde pozitif görüldüğünde kesinleştirmek için PCR testi bakılması önerilir. Negatif ise teste güvenilebilir. Bu sebeple ilk olarak hızlı kit kullanılmış ve şüphe nedeniyle PCR önerilmiş diye düşünüyorum. 
 
Eğer virüs varsa kediniz hayatı boyunca coronavirüs taşıyıcısı olacaktır. Bahsettiğim gibi oldukça yüksek oranda kedilerde karşılaşılan bir durum. Kontrol altında tutulduğu sürece bir sorun yaratmayacaktır. Diğer kedilerinizi tamamen izole etmeniz mümkün olmayacağı için bulaşma görülecektir. Bağışıklığı güçlendirmek virüsün tekrar aktif hale gelmesini önleyecektir. Virüs vücuttan hiç bir zaman tamamen atılmaz ancak belirli bir yaştan sonra bağışıklık sisteminin güçlenmesi ile daha düşük bir risk taşır. Aşılama da bu noktada kedinizin bağışıklığını sağlamasında destekleyici rol oynayacaktır.
 

Kedinizin bağışıklığını lysine, koenzim q10 , vitamin ve probiyotik destekleri ile güçlü tutmasına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca stresten uzak, dengeli bir beslenme sunmanız etkili olacaktır. Genç hayvanlar için risk daha fazla olduğu için özellikle dikkat etmenizi öneriyorum.
 
Detaylı bilgi için içeriğimize göz atabilirsiniz
https://hepipet.com/kedilerde-fip-hastaligi/
 
Geçmiş olsun

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?