HepiSorKategori: Bakım4 aylık köpeğimizin ağzında kitleler oluştu
Nalanca 2 sene önce sordu

Merhaba kopeğimizin ağzında 3 gun once bu şeyi farkettik. Veterinerimiz normal oldugunu soyledi fakat biz emin olamadık.Tüm aşıları yapıldı. Ne olabilir bilgi verirseniz seviniriz. 4 aylık köpeğimiz.

Attachments
1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Dostunuzda görünen oluşumun Papilloma Virus olduğunu tahmin ediyorum.Temas edilen köpekler arasında oyunlar sırasında bulaşabilen virüs kaynaklı bir tür siğil olduğunu söyleyebilirim.
 
Bazı bulaşıcı virüsler siğil olarak adlandırılan bu küçük yuvarlak kitlelere neden olabilir. Büyümeleri zararsız olabilse de kötü huylu da gelişebildiğinden dolayı genellikle takip edilmesi ve gerekli görüldüğünde biyopsi yapılması önerilir.

Viral papillomlar genellikle yuvarlaktır ancak çoğu zaman karnabaharı andıran bir yüzeye de sahip olabilir. Genellikle genç köpeklerin ağız ve çevresinde bulunur (genellikle 2 yaşından küçüklerde).
 
Daha nadir olarak, göz kapakları ve ayak parmakları arasında da oluşabilir. Genellikle,bir kaç tane birlikte ortaya çıkar. Bu virüs sadece köpeklerde görülür. Diğer evcil hayvanlara veya insanlara bulaşıcı değildir. Bağışıklık sistemi zayıflamış köpeklerde daha sık karşılaşılır.
 
Çoğu durumda tedaviye gerek duyulmaz. Sadece siğillerin zamanla küçülüp düşmesi beklenir. Gerekli görülürse cerrahi olarak çıkarılabilir veya dondurulabilir. 
 
Bu süreçte köpeğinizin bağışıklık sistemini güçlendirmek fayda sağlayabilir. Vitamin takviyeleri, probiyotikler ve Omega 3 – 6 yağ asitlerinin beslenmesine eklenmesi iyileşmeyi hızlandırabilir. Endişelenmenize şu aşamada gerek yok. 🙂
 
Geçmiş olsun 

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?