HepiSorKategori: Sağlık4 Yaşındaki Kedim kısırlaştı ama hala kızgınlığa giriyor
Büşra Özen 3 sene önce sordu

4 yaşında dişi sokaktan sahiplendigim bir kedim var 2 yıl önce kısırlaştırıldı fakat çok sık kızgınlık dönemine giriyor. Veteriner hekimim rahmini ve yumurtaliklarini aldığını parça bırakmadığını böbrek üstü bezlerinden salgılanan hormonlar sebebiyle olduğunu savunuyor fakat kedim 2- 4 ayda bir kızgınlık dönemine giriyor bunun sebebi böbrek üstü bezleri midir?

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Operasyon sonraki ilk hafta herhangi bir kızgınlık belirtisi görmüş müydünüz? Kısırlaştırılma sonrası ortaya çıkabilen bu durumda bazı ihtimaller hakkında size bilgi verebilirim.
 

  • Operasyon sırasında yumurtalıkların tam olarak alınmaması 
  • Yumurtalık dokusunun hala daha bulunması
  • Beklenenden fazla yumurtalığın bulunması ( Nadir olarak )

 
Bazen yumurtalığın dışında ve operasyon sırasında kolayca görülemeyen yumurtalık dokusu bahsettiğim gibi bu duruma neden olabilir. Bu nedenle hormon döngüsü devam eder ve kızgınlık belirtileri görülür. Nadiren de olsa bu durumla karşılaşılabiliyor. 

 
Bazı durumlarda bu davranışların kızgınlık davranışları olarak düşünüldüğü ve karışabildiğini görüyoruz. Eğer bu sürecin gerçekten kızgınlık olduğunu düşünüyorsanız veteriner hekiminizden tekrar kontrol etmesini istemelisiniz. Ayrıca hekiminiz idrar tahlili veya hormon testleri ile kızgınlık ihtimalini netleştirebilir.
 

Geçmiş olsun.

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?