HepiSorKategori: Sağlık4 yaşındaki köpeğimin kalça ve diz kapağı çıkığı var
aynur kahraman 3 sene önce sordu

Merhaba,
Pekinez 4,5 yaşında bir oğlum var. Belinde fıtık (mr var yükleyemiyorum) kalçalarında çıkık ve dizlerinde patella (el muayenesi) var. Artık sol arka bacağına basmadan hafif topallayarak yürüyor geceleri -gündüz yoruluyor herhalde-
Ankara ve İstanbul’da birbirinden iyi iki veterinere gittik. Birisi kalçalara dokunamayacağını 2-3 yıl sonra protez olması gerektiğini; diğeri ise kalçaya altın implant yapılmasını söyledi. Diz konusunda ise ikisi de hemfikir, ameliyat.
Siz altın implant hakkında ne düşünüyorsunuz? Altın implant yapılan hastalarınız memnun mu? Ne kadar süre idare edebildiler?
Bu konuda önerebileceğiniz veteriner hekim var mıdır?
Yardımınızı rica ederim.

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Öncelikle geçmiş olsun. Diz kapağını değerlendirmek gerekirse hekimlerinizin de bahsettiği gibi operasyon gereken seviyede görünüyor. Operasyon ve bu problem hakkında bilgilendirildiğinizi düşünüyorum. 
 
Kalça çıkığı konusunda ise son yıllarda gelişen operasyon teknikleri ile iyi sonuçlar alınabiliyor. Özellikle kalça protezi deneyimli hekimler tarafından yapıldığında iyi geri dönüşler sağlayabiliyor.
 
Altın implant ise araştırmalar sonucu kalça çıkığında ağrı kesici etkisi kanıtlanmış bir yöntemdir. Ayrıca operasyon sonrası köpeklerin hareketlerinin arttığı ve rahatladığı biliniyor. Ve son 15 yıldır altın implant uygulamaları üzerine araştırmalar yapılıyor. Farklı bir araştırmada ise ağrı kesici etkinin 24. ayda da devam ettiği ortaya çıkmıştır. 
 
bugra@hepipet.com adresinden bana ulaşırsanız veteriner hekim konusunda yardımcı olabilirim. 
 
Geçmiş olsun

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?