HepiSorKategori: Sağlık5 aylık köpeğim koşarken sekiyor
Batubar 3 sene önce sordu

Merhabalar, 5 aylık erkek labrador mix köpeğimde,tanıdığımızın aynı yaşlarda köpeği işe yakalamaca oynarken çok hızlı koştuğu anlarda arka bacaklarından birinde sekme yaşadığını farkettim.Önceden böyle bir sorununuz yoktu.Şimdi de koşarken/yürürken herhangi bir göze çarpan durum yok fakat çok hızlandığında hafif bir sekme farkediyorum.2gün önce oynarken oldu sanırım ters bir hareket yaptığını düşünüyorum çünkü kontrollerimde göre ayağında bir yabancı cisim batması ya da şişlik sezmedim

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Bahsettiğiniz ani gelişen sekme bir kaç farklı sebepten oluşmuş olabilir. Bazen ufak çapta bağ yada kas zedelenmelerinde bu tarz bir sekme görülebiliyorken, daha ciddi açıdan düşünüldüğünde kalça çıkığı veya diz kapağı problemlerine de işaret ediyor olabilir. 
 
Gerekli muayene ve röntgen değerlendirmesinden sonra kesin teşhis konulabilir. Çapraz bağ ile ilgili problemlerde erken müdahale önemlidir. Gecikildiği takdirde tedavi süreci uzar ve eklemlerde artrit gelişebilir. Kasların da zayıflamasıyla süreci daha da zorlaştırır. Kalça konusu ise başlı başına ayrı bir problemdir ve labradorlarda görülme sıklığı ırk yatkınlığından dolayı daha yüksektir.
 
Köpeğinizin vakit kaybetmeden veteriner hekime görünmesini öneriyorum. Ayrıca bu süreçte koşturmamanız ve olabildiğince dinlendirmeniz faydalı olabilir.
 
Geçmiş olsun

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?