HepiSorKategori: Bakım5 yaşındaki kedim uyurken nefes alış verişi değişiyor
Ecem 2 sene önce sordu

Kedim 5 yaşında erkek ankara iran kırması bir süredir dikkatimi çeken kafama takılan bir sorun var. Uyurken veya ben okşayıp severken nefes alış verişi sesli bir şekilde oluyor bu iki durum haricinde dikkat etmeme rağmen hiç rastlamadım bu duruma. Hırıldamasıyla farklı olduğu için dikkatimi çekti zorlanıyor gibi hissettim. Acaba bir nefes problemi olabilir mi?

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Kedinizin suratının basık olduğunu tahmin ediyorum. Bu tür suratı basık ırklarda Brakiosefalik sendrom dediğimiz hava yollarının daralmasıyla ve yapısal engeller ile solunum problemleri yaşanabilir. Özellikle yaşla birlikte gevşeyen dokuların da havayollarını daralttığı durumlarda cerrahi operasyon önerilebiliyor. Burun deliklerinin, ağız içinin ve solunum yollarının genişletilmesine dayanan bir teknik ile uzman bir veteriner hekime başvurabilirsiniz. Eskiye göre daha çabuk yorulma, daha fazla uyuma, zaman zaman kusma, aktivite sonrası öksürme ve kusma gibi ek belirtiler görmeniz solunum yollarındaki ciddi problemlere işaret ediyor olabilir.
 
Bu tür solunum yollarındaki daralmalar kalbe ve akciğerlere daha fazla yük bindireceğinden uzun vadede kalp problemlerine de neden olabilir. Detaylı bir inceleme için veteriner hekiminizin yakından muayene etmesini faydalı görüyorum.
 
Geçmiş olsun

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?