HepiSorKategori: Sağlık6 aylık kedim sürekli kusmaya başladı ve corona taşıyıcısı
Profile photo ofelanur-demirdagElanur Demirdag 2 sene önce sordu

Merhaba, 6 aylık kedim sürekli kusmaya başladı ve veterinere götürdüm kan değerleri normal gözüküyor ama corona virüsü taşıyıcısı, daha aşıları olmadı. Kusma tedavisine hemen başladık 2 iğne bir serum yedi bugün eve gelince yine kustu veterine 2, kez kusarsa getirin dedi. Yemesi ve içmesi çok iyi tuvaletinde herhangi bir sıkıntı yok ishal filan değil, yarın tekrar bir serum verecekler.

Aşı olunca bu virüse karşı taşıyıcı bile olsa koruna bilir mi?

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,

İlk tavsiyem hekiminiz ile bu süreçte bire bir iletişim halinde kalmanız ve bir anormallik görmeniz durumunda vakit kaybetmeden muayeneye uğramanız.
Coronavirüs kaynaklı böyle bir problem yaşamış olmanız tekrarlayacağı anlamına gelmez. Coronavirus testinde pozitif görülmesi de doğrudan bir hastalığın habercisi değildir. Corona virüs mutasyona uğrayarak FIP dediğimiz sağlık problemine dönüşür. Ancak ağır stres, zorlaşan yaşam koşullar, dengesiz beslenme gibi faktörler dönüşüme etki edebilir.

FIP temelde corona virusun mutasyona uğraması ile ortaya çıkan bir sağlık problemidir. Corona virus ise taşıyıcı olarak özellikle sokak kedilerinde çok yüksek oranda bulunur. Yani standart bir kedide bulunma ihtimali oldukça yüksektir. Bu nedenle önlemede temel kural bağışıklık sisteminin güçlü tutulmasıdır.

Corona virüsün placenta ile yavruya geçebileceği biliniyor. Genel öneri olarak corona taşıdığı kesin olan kedilerin kısırlaştırılması ve diğer sağlıklı kedilerden ayrı tutulmasıdır. Eğer ileride yanına bir başka kedi alacaksanız corona pozitif bir kedi seçebilirsiniz. Aksi halde sağlıklı kediye de bulaşacaktır.

Bağışıklığı güçlendirmek virüsün tekrar aktif hale gelmesini önleyecektir. Virüs vücuttan hiç bir zaman tamamen atılmaz ancak belirli bir yaştan sonra bağışıklık sisteminin güçlenmesi ile daha düşük bir risk taşır. Aşılama da bu noktada kedinizin bağışıklığını sağlamasında destekleyici rol oynayacaktır.

Kediniz hayatı boyunca coronavirüs taşıyıcısı olacaktır. Bahsettiğim gibi oldukça yüksek oranda kedilerde karşılaşılan bir durum. Kontrol altında tutulduğu sürece bir sorun yaratmayacaktır.

Kedinizin bağışıklığını lysine, koenzim q10 , vitamin ve probiyotik destekleri ile güçlü tutmasına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca stresten uzak, dengeli bir beslenme sunmanız etkili olacaktır. Genç hayvanlar için risk daha fazla olduğu için özellikle dikkat etmenizi öneriyorum.
Fip hastalığındaki teşhis konusunda ise bir başka üyemizin sorusuna ve cevabımıza göz atabilirsiniz.

Kedimde Fip mi var?

Geçmiş olsun

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?