HepiSorKategori: Sağlık6 aylık Mavi Rus cinsi kedim kaza geçirdi
MERVE35 2 sene önce sordu

Merhaba,
6 aylık Mavi Rus cinsinde kedim vardı. Ancak geçtiğimiz cuma günü kendisini kaybettik. Geçici olarak erkek arkadaşıma bıraktım 3 gün sonra öldü haberini aldım. Ölüm sebebi üzerinde çamaşır asılı olan çamaşır askısına sıkışması. Günlerdir aklım almıyor. O anı fotoğraflamışlar, fotoğrafları dün gece gördüm ve vardığım kanı kedimin öldürüldüğü. Çünkü çok güçlü bir hayvan, ince ve esnek olan tel arasından rahatlıkla kurtulabilir. Üstelik benim gördüğüm foroğrafta ayakları yerde. Ben kedimin zehirlenip oraya konulduğunu düşünüyorum. Fotoğrafı ek te gönderiyorum. Konu ile ilgili tecrübelerinize sığınıyorum. Yönlendirme ve yorumlarınız ricası ile.

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Öncelikle başınız sağolsun. Daha önce hiç karşılaşmadığım ancak çevremi uyaracağım bir konuyu fark etmemi sağladığınız için teşekkürler. Fotoğrafı ise ziyaretçilerimiz için hassas bir içerik olabileceğinden dolayı kaldırmayı uygun gördük. Ancak durum konusunda kişisel tahminimi ileteceğim.
 
Ev içinde kullandığımız eşyalar maalesef hiç beklemediğimiz tehlikelere yol açabiliyorlar. Çoğu zaman bu tür ev kazalarını önlemekte zorlanıyoruz. Kimi zaman yaratacağı tehlikenin farkında olamadığımız nesneler ile yaşıyoruz. Çamaşır askılıkları da hem tellerinin batma ihtimali hem de kapanma ihtimali nedeniyle bu riskleri taşıyor maalesef.
 
Kedinizin sıkıştığı bölgenin gerçekten güçlü olabileceğini düşünüyorum. Üzerindeki çamaşırlar daha fazla ağırlık yaparak kedinizin solunumunu da engellemiş olabilir. Ani gelişen bir travma sonucu iç kanama oluşmuş olması da ihtimal dahilinde. Bu tür çamaşır askılıkları özellikle üzerinde ıslak çamaşırlar varken daha da çözülmez hale gelebiliyor. Açı itibariyle de her 2 taraftan baskı olması durumu daha da kötüye götüren asıl kısım diye tahmin ediyorum. Çok talihsiz bir durum ve bu konu hakkında ne diyeceğimi bulmakta zorlanıyorum.
 
Tabi ki aklınızdaki şüpheleri gidermek için ilk önerim kedinin nekropsisinin(hayvan otopsisi) yapılması olacaktır. Bu yolla kedinizin zehirlenip zehirlenmediği, ölüm sebebinin sıkışma mı yoksa farklı bir sebep mi olduğu bulunabilir. Ulaşabileceğiniz bir veteriner fakültesi patoloji ana bilim dalında bu işlemi yaptırabilirsiniz. Sonuçlar uzman hekim tarafından rapor halinde size sunulacaktır. Sürecin devamı hakkında bizi bilgilendirebilirseniz tekrar yardımcı olmak isterim. Tekrardan başınız sağolsun.

Toplam 1 kişiden 1 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?