HepiSorKategori: Bakım6 kedimin hepsi sırayla bağırsak problemi yaşıyor
Tugba 2 sene önce sordu

6 tane 6 aylik kedi var ve hepsi donusumlu barsak problemi yasiyorlar. Suan hasta olanin kanli ishal problemi var. Yardiminiz icin cok tesekkur ederim

oncue 2 sene önce yanıtladı

Hepsi sokak kedisidir. Verdigim mamalar enjoy, reflex yavru, miglior gatto konsv., patimax konsv.

2 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Öncelikle geçmiş olsun. HepiPet üzerinden bir ilaç, doz ve tedavi önermeyi doğru bulmuyoruz. Ancak durumunuz hakkında bazı bilgiler verebilirim.
 
Kedilerin aynı ortamda yaşıyor olmasından dolayı bulaşıcı bir problem olabileceği akla geliyor. Paraziter durumların yanı sıra bakteri ve virüs kaynaklı enfeksiyon ihtimali de bulunuyor. Dolayısıyla bu kadar fazla sayıda kedinin ortak mama-kum kabı kullanıyor olması psikolojilerini etkilemenin yanı sıra bulaşıcı hastalıklar için de ideal bir ortam oluşturmaktadır. 
 
Kedilerinizin yaşadığı problemin teşhisi konulmadan bir tedavi yapılmasını doğru bulmuyorum. Farklı dönemlerde ve kedilerde görülen problemler kesin bir teşhis ile toplu bir tedavi sürecine tabi tutulabilir. Ayrıca paraziter durumlarda parazit yumurtalarının temizlenmesi, kum kaplarının düzenli ve sık bir şekilde steril hale getirilmesi gerekmektedir. 
 
Sindirim sistemine etkileyebilecek ve kronik hale gelen herhangi bir sağlık problemi benzer belirtiler gösterebileceği için tahmini bir tedavi uygulamanızı önermiyorum. Bu konuda veteriner hekiminize danışmalısınız. Eğer tekrar problemde bir iyileşme görmez iseniz veteriner fakültelerinde bulunan hastanelerin iç hastalıkları bölümüne başvurarak bir uzman görüşü alabilirsiniz.
 
Gerekli görüldüğü durumda dışkı ve kan tahlillerinin yanı sıra endoskopik muayene de önerilebilir. Sağlıklı bir kedide görmemeniz gereken belirtilerden biri de kanlı ishaldir. Vakit kaybetmeniz besinlerin emilimini azaltarak mamadan gereken içeriği alamayacağı anlamına gelecektir. Bu da bağışlık sistemini zayıflatarak kedinizi dış etkenlere karşı savunmasız hale getirebilir. 6 kedinin yaşadığı bir ortamda virüs kaynaklı bir hastalığın kontrolü ve tedavisi oldukça zor olacaktır.
 
Geçmiş olsun

oncue 2 sene önce yanıtladı

Ozenli ve ayrintili yanitiniz icin cok tesekkur ederim.

Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Rica ederiz. Ne zaman sorunuz olursa bize iletebilirsiniz. Geçmiş olsun. 

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?