HepiSorKategori: Sağlık7 yıldır bakmakta oldugum bi kedim yürümede zorluk yaşıyor
Profile photo ofbasketgdenizGüldeniz Saltürk 2 sene önce sordu

Merhabalar tekrardan,7 yıldır bakmakta oldugum bi kedim var,aldığimda felcliydi ve uyutulcakti kendi idrari ve diskisini bile yapamiyordu bir suru veterinere goturdum fakat hepsi iyilesmez en ufak bir his yok dedi fakat 5 yil once mucizevi bir sekilde ayaklarina basmayi denedi ve suan tamamen yürür halde fakat omurgasinda bir sıkınti var en alt 2 omurunun arasindaki bosluk neredeyse tamamen kapali bundan bagimsiz olarakta ayaginda bir sikinti ortaya cikti yurumesinde bi aksaklik var bunun icin yeni bir tedaviye basladik fakat ben tedavinin haricinde uzun bir suredir bi arastirma yapiyorum kedilerde omega 3 kullanimi uzerine birkac yabanci kaynakta kismi felclere,kemik hastaliklarina vb. Seylere iyi geldigini ve denendigini okudum suan kedime ufak miktarlarda icirmeye baslasam sizce bir zarari olabilir mi yada bu bilginin dogrulugu hakkinda bi fikriniz var mi?

Uzun oldu biraz kusura bakmayın ama yardımlarınız çok degerli bizim icin..

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Öncelikle omurlardaki travma kaynaklı sinir zedelenmeleri tedavisinde durumun detaylıca değerlendirilerek öneri sunulabilir. Konu hakkında bilgilendirmek adına diyabet kökenli sinirsel ağrılardan kaynaklanan problemlerde Omega 3 gibi uzun zincirli yağ asitlerinin etkisi biliniyor.
 
Omega -3 takviyesinin, nöronal hasarı azalttığı ve sinir hasarını takiben iyileşmeyi arttırdığı öne sürülmüştü. Ancak bu etki tabi ki hastanın yaşadığı probleme ve derecesine bağlı ve araştırılmaya devam etmekte. Bu çalışmalar daha çok hastalıklarla ilişkili problemlerin çözümüne yönelik yapılmıştı. 
 
Sizin yaşadığınız travma sonucu gerçekleşen sinir hasarında omur ve sinir ağı yapısının değerlendirilmesi gereklidir. B vitaminleri, Omega 3 ve D vitamini son dönemde önerilen desteklerdir. Denemenizde bir sorun olmayacaktır. 
 
Geçmiş olsun
 
 

Profile photo ofbasketgdenizbasketgdeniz 2 sene önce yanıtladı

Teşekkur ederim veteriner hekimimiz omurgasindaki sorun eskiden kalma da olabilir sonradan da olmus olabilir eski rontgenleri olmadigi icin bunu bilemiyoruz dedi ayagindaki sorunda ayni sekilde ondan kaynakli mi bilmiyoruz  suan emara girmedi henuz ama bacagindaki eklem sivisi azalmis glucosamine li bir vitamin ve metacam kullaniyoruz 5 gun oldu ve en ufak bir gelisme yok henuz dun 0.5 cc omega 3 verdim,bu tedaviden sonuc aliazsa baska bi tedaviye gecicegimiz soylendi bu sure icinde ara bir omega 3 versem zarari olur mu?

Ayrica antibiyotik ve vitamine ragmen hicbir gelisme olmamasina karşın suan ayagi yururken bile surekli bir burkulma soz konusu arada bi topalladigida oluyor rontgende bu bacagi hafif disa dogru gorunuyodu. Genelde yavru kedilerde oldugunu biliyorum ama “raşitizm” olma ihtimali var mı sizce?

Toplam 1 kişiden 1 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?