HepiSorKategori: Sağlık8 aylık pug köpeğim daha fazla su içmeye başladı
Görkem 1 sene önce sordu

8 aylık pug köpeğim (aşıları tam) son zamanlarda daha fazla su içmeye başladı dolayısıyla daha fazla tuvaletini yapıyor bunun sebebi ne olabilir ?

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 1 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Köpekler , burun ve ayak yastıkları haricinde terlemediğinden, vücut ısısını nefes nefese dengede tutar. Ayrıca sıvı alımı da kaybedilen sıvının yerine konması için zaman zaman artış gösterebilir. Genellikle aktiite sonrası gelişen su kaybı fizyolojiktir ve içilerek yerine konabilir. 
 
Normal içme miktarının fazlasını içmesi veya sebepsiz olarak gerçekleşen aşırı su alımı bir hastalık belirtisi olabilir. Çeşitli durumlarda vücut su kaybını kontrol edemeyebilir. Bu nedenle aşırı su içilmesi de normal sayılabilir. Ancak şu anki iklim koşullarında sıcak gibi dış etkenlerden ziyade farklı bir nedene bağlı olabileceğini düşünüyorum. 
 
Eğer yakın zamanda beslenmesini değiştirmediyseniz sıvı alımının bariz şekilde değişmesi beklenmez. Sizin de söylediğiniz gibi köpeğiniz daha fazla su içiyorsa , muhtemelen daha fazla da idrarını yapacaktır.(potansiyel bir problemin başka belirtisi sayılabilir). Aslında, artan sıvı alımı genellikle idrardaki aşırı sıvı kaybına bir cevaptır. 
 
Köpeğinizin aşırı içmesinin nedeni herhangi bir nedenden ötürü aşırı miktarda su kaybetmesi olabilir. Bazı hastalıklar aşırı su alımı ve idrar çıkışına neden olabilir. Bu hastalıkların en yaygın olanları böbrek yetmezliği , diyabet ve Cushing hastalığıdır. Ayrıca dişi köpeklerde görülen pyometra da sıvı alımının artmasına neden olabilir. 
 
Bu yönde yapılacak idrar tahlili, kan tahlili, biyokimyasal analizler yapılarak altında yatan sebebin bulunması amaçlanacaktır. Vakit kaybetmeden veteriner hekiminize görünmenizi ve bu süreçte dostunuzun suya erişimini kısıtlamamanızı öneriyorum.
 
Geçmiş olsun

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?