HepiSorKategori: Sağlık8 yaşında bi sibirya kurdu cinsi köpeğim poposunda şişlik var
Burak 2 sene önce sordu

Benim 8 yaşında bi sibirya kurdu cinsi köpeğim var.Köpeğimin makat bölgesinin hafif yan kısmında kanlı bir şişlik var bu şişlik kendi kendine büyüyüp patlıyor ama tekrar çıkıyor ben daha önce veteriner tavsiyesi ile krem kullandım fayda etmedi bir başka veterinere sordum bana o bazı hayvanlarda olabilen birşey dedi ve o yara büyür büyür kendi kendine patlar dedi ama hala kanlı bir şişlik var ve dışarı doğru çıkan şişliğin sanki ortası delik gibi
ne yapmam gerek hangi ilacı kullanmalıyım ? köpeğe dışardan bakınca acı çekiyo gibi görünmüyor fazlasıyla hareketli ama yinede tedirgin eden bir görüntüsü var makat bölgesinin lütfen cevap verin.

Attachments
1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Kedi ve köpeklerde bulunan anal kese dışkının yumuşatılması ve atılımın kolaylaştırılmasını sağlar. Problem yatkınlığında ise anal keseler, ara sıra boşaltılması gerekebilen, geç kalındığında enfekte olmaya yatkın bir bölgedir. Özellikle bazı köpeklerde beslenme kaynaklı olarak bu durumla daha sık karşılaşabildiğini görüyoruz. Bununla birlikte ağrılı veya artan şişliği takip eden sürtünme,yalama gibi belirtiler enfeksiyonun ilerlediğini gösterebilir.
 
Problemin devamında bölge apseleşebilir veya ilerleyerek ciddi problemlere yol açabilir. İshal ile birlikte seyredebildiği gibi kilolu köpeklerde görülme sıklığı artabilir. Normalde seyrek olması beklense de altında yatan sebebin belirlenmesi ve tedavinin planlanması gereklidir.
Bahsettiğiniz durum köpeklerdeki anal keselerde gördüğümüz ve doluluğuyla ortaya çıkan bir tablo olabilir. Bu keseler normal durumlarda dostunuzun dışkısı ile kokusunu bırakmasını sağlar ve diğer köpeklerle tanışırken birbirlerini koklayarak yakınlaşmalarında rol oynar. Ayrıca korktuklarında ve heyecanlandıklarında da bu salgılar nedeniyle koku ortaya çıkar.
 
Ancak bazı durumlarda bu keseler iltihaplanarak ağrıya sebep olabilir ve yapısı itibariyle durum ilerleyebilir. Dışkı ile bir kısmı atılsa da , atılamadığı durumlarda bir veteriner kliniğinde keselerin temizlenmesi gerekir.
 
Bu problemi önlemek için dostunuzu lif yönünden daha zengin ve kaliteli bir mama ile beslemeniz işe yarayabilir. Ayrıca egzersiz sıklığını arttırmanız, dışkısını takip etmeniz, bol ve temiz su vermenizi öneririz. 
Kronik yumuşak dışkı ile köpeklerde anal kese ile ilgili sorunlar devam edebilir . Bu süreçte mama değişikliği yanında lif alımını arttırmak için ara sıra yaş mama içinde rendelenmiş balkabağı da verebilirsiniz. 
Gıda alerjisi de yumuşak dışkıya neden olabilir. Alerji probleminde kullanılan mamalar bu sorunu çözebilir. Anal keseler sık sık iltihaplanır veya enfekte olursa şişer ve daha hassas hale gelir. Köpeğiniz arkasını yere sürterek veya sık sık yalayarak tahrişi gidermeye çalışabilir. Enfekte anal keseler ise genellikle sıvı antibiyotikler ile tedavi edilir.
Veteriner hekiminiz tarafından tekrar detaylı bir muayene edilmesini ve altında yatan sebebin bulunmasını öneriyorum
 
Geçmiş olsun

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?