HepiSorKategori: Sağlık8 yaşında kedimde böbrek yetmezliği var. Ne yapabiliriz?
Aslan 2 sene önce sordu

Merhaba 8 yaşında iran kırması erkek bir kedim var
Bugün kan tahlili yaptırdım üre 80 şeker 172 ve en önemlisi CREA 4.3 çıktı tek böbrek yarı boyda küçülmüş. 4 günlük tedavi ile değerleri normale gelir ise küçülen böbreğin alınması gerektiği. Değerler düzelmez ise yapılır birşey kalmadığı ve bu şekilde ne kadar yaşarsa gibi bir cvp aldım. Bu bilgiler doğrumudur?

Attachments
1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Kedinizin yaşadığı probleme böbrek yetmezliği yönünde bir tedavi belirlenmiş. Ultrason muayeneleri ile böbreğin durumunun da değerlendirildiğini düşünüyorum. Maalesef böbrek yetmezliklerinde problemli böbreğin durumu belirleyici oluyor. Eğer tıkanıklık veya ciddi bir yetmezlik söz konusuysa alınması önerilebiliyor. Bu durumda yük diğer böbreğin üzerine bineceği için sağlıklı böbreğin de değerlendirilmesi önemli. Yaşam süresini de bu belirleyecektir.
 
Değerlerin düzelmesi o böbreğin sağlığı konusunda bir gösterge olabilir. Bu süreçte dostunuzun sıvı alımının arttırılması ve beslenme değişikliği önerilebilir. Veteriner hekiminizin önerilerini izleyerek süreçten bizi de haberdar edebilirseniz ek öneriler için yardımcı olabilirim.
 
Geçmiş olsun

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?