HepiSorKategori: SağlıkAnkara kedim kulak uyuzu geçirdi
Berna 3 sene önce sordu

Merhaba. Kedim yaklaşık 3-4 ay önce kukak uyuzu geçirdi. Bu dönemde iki kulağını da kanattı yara yaptı. İlk sorum, yaraları bir türlü iyileşmiyor (çeşitli yara kremleri kullandık fakat fayda etmedi) bunun nedeni nedir nasıl iyileşir?

İkinci olarak kulaklarının içi veteriner hekim tarafından temizlenmiş daha sonrasında ise biz hekimimizin uyuz için verdiği kremi evde uyguladık ve kulaklarında ne koku ne kir kaldı, fakat kedim hala kulaklarını çok hırslı kaşıyor. Bunun nedeni nedir? Kedim 1 buçuk yaşında ve dişi. Ayrıca kulakları yara olduğu için boyunluk kullanıyoruz. Ankara kedisi ve doğuştan da sağır.
Şimdiden ilginiz için teşekkürler.

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,

Öncelikle kedilerde uyuz, tedavisi uzun sürebilen ve bir taraftan da bağışıklığın desteklenmesi gereken kronik ilerleyen bir süreçtir. Gerekti tedavinin yanında dostunuzun beslenmesinin iyileştirilmesi, bölgenin temiz tutulması ve kedinin tahriş etmesini engellenmesi önerilir.  Bu nedenle yakalık kullanmaya devam etmeniz önerilir.

Kulak enfeksiyonları gizli seyredebilir. Eğer kulağını çok kaşıyor, dokunmanıza izin vermiyor, hafif de olsa bir koku farkedebiliyorsanız kulak enfeksiyonu başlamış olabilir. Kulak yapısı itibariyle özel ekipmanlar ile muayene edilmesi gereken bir organdır. Eğer şüpheniz devam ederse veteriner hekiminize görünebilirsiniz.
 
Son olarak parazit tedavilerini yakın zamanda yenilemiş miydiniz? 

Geçmiş olsun

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?