HepiSorKategori: SağlıkAnne kedi yavruları beslemedi
Fatmanur 3 sene önce sordu

Merhaba, kedim 6 hafta önce doğum yaptı ama yavruları emzirmedi pek ya da sütü bitti bilmiyorum. Sonrasında bir yavrusunu öldürdü ve yedi belki zayıf gördüğü icin acı cekmesini istememistir diye düsündüm ama yine de ayırdım diğer yavruları onlara da zarar vermesin diye kendim süt ve mamayla besledim ama gelişemediler zaten annelerinin yanındayken de büyüyememislerdi hic bir hastalık bulastı zayıflıktan sanırım veterinere götürdüm ilac verdim ama iki tanesi halsiz düsüp öldü son kalan da halsiz ve istahsız veterinere götürdüm yine aynı seyi dedi zayıflıktan maalesef elimden hicbir sey gelmeden ölümünü bekliyo gibi hissediyorum

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Anne kediler eğer yeteri kadar beslenemiyorsa diğer yavruları besleyebilmek için bazılarını feda edebilir. Bu doğal bir içgüdüdür ve bu dönemde ilk yapılması gereken annenin yeterince beslenmesi ve süt üretebilmesidir. Doğum sonrası oldukça zayıflayan annenin imkan dahilinde doğum öncesi de ek besleme ile desteklenmesi gereklidir.
 
Yavrular ise anneden ayrıldı ise cat milk dediğimiz anne sütüne benzer içerikteki karışımlar ile beslenmelidir. Eğer inek sütü kullanırsanız laktoz intoleransı nedeniyle sıvı kaybını azaltmanın yanında yetersiz beslenme nedeniyle gelişimlerini de yavaşlatacaktır. Özellikle anne sütünün içeriğinde bulunan bağışıklık sistemi hücreleri yavruların bu dönemde ve ileri yaşlarda yaşayacakları sağlık problemlerine karşı bir önleyici etki gösterir. 
 
Tavsiyem bir an önce annenin iyi beslenmesini sağlamanız ( bu amaçla besin değeri yüksek ve kliniklerde bulabileceğiniz yaş mamalar bulunuyor. ) ve yavruları tekrar kabul etmesini denemeniz. Olmadığı takdirde bahsettiğim cat milk dediğimiz karışımı edinerek yavruları beslemeye devam etmenizi öneriyorum. Özellikle 8-10 haftalık süreçte anne sütünün yeterli miktarda alınması hayati önem taşır.
 
Geçmiş olsun, vakit kaybetmeden bu duruma müdahale etmenizi öneririm. 

Toplam 1 kişiden 1 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?