HepiSorKategori: BakımBahçemde yaşayan kediyi kısırlaştıracağım kaç günde iyileşir
Müjdem 2 sene önce sordu

Bahçemde yaşayan kediyi kısırlaştırma yaptiricam. Iyilesmesi icin 4 gün klinikte kalıcak. Kısırlaştırma yapıldıktan 4 gün sonra sokakta yaşayabilir mi? Sağlık sorunu olur mu? Kısırlaştırma sonrası kaç gün sonra bahçede yaşamaya uygun olur. Şu an 3.5 aylık civarı tüm aşıları tam hamile kalmadan kısırlaştırmak istiyorum.

3 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Tahminimce dişi bir kediden bahsediyoruz. 4 gün bir kedinin operasyon sonrası genel halinin düzelmesine yetecek bir süredir. Ancak dikiş hattının enfeksiyon kapmaması önemlidir. Bu yüzden dikişlerin alınacağı yada emileceği süreyi beklemeniz daha güvenli olacaktır. Eğer bahçedeki kediniz güvenli bir yerde olabilecekse ve günden güne bölgenin temizliğini takip edeilecekseniz deneyebilirsiniz.
 
Bahsettiğim enfeksiyon riski bulunduğu için sağlık problemi için de ihtimal devam edecektir. Tavsiyem en azından evinizin bir odasını ona ayırmanız ve 1.5-2 hafta bakabilmeniz.
 
Bununla birlikte 3.5 aylık bir erkek kedide kısırlaştırma için testislerin gerekli boyuta ulaşması önemlidir. Dişi için de ovaryumların biraz daha gelişmesi beklenebilir. Kararı hekiminiz daha iyi verecektir. Eğer kriteriniz gebe kalmaması ise 6-7 aya kadar da bekleyebilirsiniz.
 
Görüşmek üzere

mjdm 2 sene önce yanıtladı

Disi kedi evet hamile kalmasından korkuyorum. Hamile kalmadan bi an önce kısırlaştırmak istiyorum. 4 aylık hamile kalanlar duydum bu doğru mu? Şu an hamile kalma riski var mı? Evet bahçede güvenli yerde yuvası var ve her daim mamasını suyunu ben veriyorum. Mama bulmak zorunda kalmıyor. Evde bakar gibi herseyini temin ediyorum

Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Erken dönemde nadiren da olsa gebelik görülebiliyor. Kızgınlığa da 4 aylık dönemde giren kedilerle karşılaşıyoruz. Ancak bölge temiz ise bir süre daha bekledikten sonra kısırlaştırmanız daha doğru olacaktır. Ovaryumların boyutlarına ultrason ile bakılarak kısırlaştırma konusu değerlendirilebilir. 

mjdm 2 sene önce yanıtladı

Son bir şey daha sormak istiyorum 1bucuk 2 hafta evde bakildiktan sonra kedinin sokağa bırakılması onun için üzücü olmaz mı? Ben bakarım ama onun psikolojisini düşünüyorum. O yüzden sormuştum en erken ne zaman sokağa dönebilir diye. Cevaplar için çok teşekkürler

Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Kediler dış ortamlara kolayca adapte olabilen canlılar. Eğer hali hazırda sokakta yaşıyorsa bir problem yaşamayacaktır. Dışarıya bırakmadan önce tırnaklarının biraz uzamasını sağlamanız önemli bir nokta. Tabi ki bir yuva bulabilirseniz çok daha iyi olacaktır 🙂
 
Rica ederim. Görüşmek üzere

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?