HepiSorKategori: SağlıkBahçemizdeki kedinin gözünde perde var
nedret 2 sene önce sordu

Köyde evimize gelen beslediğimiz siyah iri canin gözlerinde perde var.Burada tesadüfen benzer kedinin benzer resmini gördüm.Çok şaşirdim. Çünkü bizim baktiğimiz canla ayni.Onun hekimi parazit hapi yutturmuş bir kere ve geçmiş.Bu hayvancağiza nasil yardimci olabilirim? Hap varsa ismini alabilir miyim?

Attachments
1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba
 
Kedilerin gözünde üçüncü göz kapağı olarak bilinen bir iç zar bulunur. Normalde görülmeyen bir yapıdır, görülmesi genellikle bir sağlık probleminin işaretidir. Uyandıklarında ve gözlerini açmaya başladığında üçüncü göz kapağı görülmesi normaldir. Ancak, kediniz uyanık olduğunda görünmemelidir.
 
Bu kapak enfeksiyonlara karşı bir bariyer görevi görmekle birlikte dışarıdan gelecek darbelere karşı da bir koruyucu görevi bulunur. Bir çok sebebe bağlı olmakla birlikte bu sebeplerden kısaca bahsedebilirim.
 

  • Gözde meydana gelen enfeksiyonlar
  • Sıvı kaybı
  • Travma ve yaralanmalar
  • Göze kaçan yabancı cisimler, otlar
  • Kist ve tümör şeklinde oluşumlar

 
gibi sebepler genel hatlarıyla bu şekildedir. Bu konuda bir veteriner hekime görünmeniz gerekiyor. Maalesef buradan bir öneri vermem doğru olmayacaktır. Parazit hapları ise yalnızca veteriner kliniklerinde bulunabilir. Herhangi bir kliniğe giderek iç parazit için uygun dozda hap ve dış parazit için damla alabilirsiniz.
 
Geçmiş olsun

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?