HepiSorKategori: SağlıkBenim gözümde hafif şişlik, arpacık çıktı hayvanlardan olabilir mi?
Elif Ece 2 sene önce sordu

Merhaba benim dün gözümde hafif şişlik, arpacık vardı. Bu sabah baktığımda aşırı derecede şiştiğini fark ettim. Annem sürekli olarak kedi köpeklerden geçtiğini söylüyor. Bana kızıyor. Çünkü ben sokakta her gördüğüm minnoşu seviyorum. Onlardan geçeceğini zannetmiyorum. Evden 3 gündür çıkmıyorum. Kedim Latteyi göreli 3 gün oldu. Daha görmedim. Halamda kalıyor kendisi de. Ablamda da dün azıcık şişlik vardı. Ama bu gün geçmiş. Okulumda da öğretmenlerimden birinin gözü şişmiş. Ama ben 1 haftadır okula gitmiyorum. Biz tatildeyiz. Acaba gerçekten hayvanlardan mı geçti. Umarım geçmemiştir. Onlardan geçse bile ben onları bırakamam. Acaba hayvanlardan insanlara hastalık bulaşabilir mi?

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Evdeki kedinizin düzenli aşı ve parazit tedavirini yaptırıyorsanız bir risk olacağını sanmıyorum. Ancak uyarmam gereken nokta sokaktaki hayvanları sevdikten sonra ellerini iyice yıkaman olacak. Bazen istemeden de olsa kıyafelerimiz ve ayakkabılarımızla eve hastalık taşıyabiliyoruz.
 
Hijyene dikkat etmen kendi sağlığın için de önemli. Hayvanlardan insanlara da bulaşabilen hastalıklar var bu yüzden dışarıda sağlıklı görünmeyen hayvanlara dokunmadan önce dikkatli olman ve sokaktaki hayvanlar için belediye ekiplerine haber vermeni öneriyorum. Böylece tedavileri de ücretsiz olarak yapılacaktır 🙂
 
Geçmiş olsun
 

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?