HepiSorKategori: SağlıkBenim kedim 7 aylık, kısırlaştırmadan çok korkuyorum. Ne yapmalıyım?
Gamze 3 sene önce sordu

Merhaba şimdiden, benim dişi bir kedim var British cinsi. 7 aylık daha erken tabii ama ben kısırlaştırma operasyonundan çok korkuyorum gecelerce ağlayıp kedimi yatağımdan ayırmıyorum o da hissediyor duygusallığımı. Lütfen bir geniş bilgilendirme yapar mısınız? Az da olsa içim rahatlar. Teşekkürler

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Kedinizin henüz kızgınlık dönemi başlamamış olsa da bu dönem geldiğinde baş etmeniz kolay olmayacak. Özellikle kedinizin çiftleşmek için çıkaracağı sesler ve davranışlar onun için de zor bir durum yaratacak. Ve bu durumu döngü halinde sürekli yaşayacaksınız. Tavsiyem kedinizi kısırlaştırmanız olacaktır. Sebeplerinden kısaca bahsetmek gerekirse yapılan araştırmalarda kısılaştırılmamış kedilerin ileri yaşlarda meme ve rahim kanserine yakalanma oranlarının oldukça yüksek olduğu ortaya çıkarıldı. 
 
Eğer dostunuzun çiftleşme ihtimali yoksa ilk kızgınlığına girmeden operasyonun yapılmasını öneriyoruz. Sonrasında kediniz hem kendisi hem de sizin için çok daha rahat bir hayat sürecek. Elbet evcil hayvanlarımız yaşlandıkça yada zamanla sağlık problemleri ile yüzleşiyor. Tavsiyem bu durumun oluşmasında vicdan azabı çekmemek için kararınızı vermeniz olacaktır.
 
Görüşmek üzere

Toplam 2 kişiden 2 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?