HepiSorKategori: BakımBir yavru köpek sahiplendik ancak yolda hasta oldu
Canan nacar 2 sene önce sordu

Maltepe veteriner müdürlüğünden, 3-4 haftalık bir yavru sokak köpeğini sahiplenip alaçatıya pet transfer ile getirttik.Köpek geldiğinde son derece çelimsiz,halsiz olduğunu gördük ve pet transferdeki uzman,orada karma aşı yaptıklarını,bu denli ufak köpeğe karma aşı yapılmaması gerektiğini,yol boyu hiçbirşey yiyip içmediğini söyledi,birçok deneme yaptık sadece ufacık peynir yedi sonra da hıçkırık tuttu,endişeliyiz😔ne yapmamızı önerirsiniz?

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
3-4 haftalık bir köpeğin anne sütüne devam etmesi gereklidir. Daha büyük bir köpek olduğunu düşünüyorum. Bunun dışında yapılacak aşılamalar öncesi parazit tedavileri yapılır. Parazitlerden arınmanın sonrasında aşılamalar başlayacaktır. 
 
Ancak sizin durumunuzda kritik noktanın taşımanın yola açacağı stres olduğunu düşünüyorum. Yavru hayvanların aşılama ve parazit tedavilerinden sonra bir süre stresten uzak durması gerekiyor. Özellikle bağışıklığın henüz geliştiği bu dönemde uzun mesafe taşıması durumu hızla kötüye götürebilir. Vücudunda bulunan olası virüslerin de bağışıklık sisteminin zayıflaması sonucu hastalık şekillenebilir. Bu durumda vakit kaybetmeden veteriner hekiminize görünmelisiniz. 
 
Peynir beslenmesi için yeterli bir besin değildir. Veteriner hekiminiz köpeğinizin yaşı hakkında da size doğru bilgiyi verecektir. Beslenmesi de yine yaşına göre değişiklik gösterecektir. 
 
Geçmiş olsun

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?